$ 1250
Download CatalogSpecifications
| Capacity | 4 L |
| Temperature Range | RT to 75 °C |
| Internal Bath Diameter | 210 mm |
| Internal Bath Height | 65 mm |
| Relative Humidity | Less than 85 % |
| Heater Power | 400 W |
| Power Supply | 110 220V, 50-60 Hz |
| Dimensions | 330 × 330 × 175 mm |
| Net Weight | 2.27 kg |
| Gross Weight | 3.63 kg |
Features
Applications
Tissue Flotation Bath is used for floating and stretching paraffin-embedded tissue sections in histology labs, facilitating optimal preparation for microscopic examination in pathology and research.Still have questions?
Helpful Guides:
Tissue Flotation Bath LB-11TFB – Laboratory Water Bath For Histology Slide Preparation
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Capacity | 1 L |
| Internal bath diameter | 220 mm |
| Internal bath height | 60 mm |
| Heater power | 200 W |
| Ambient temperature range | 5 °C ~ 60 °C |
| Internal bath dimension | 240 x 160 x 50 mm |
| Heater power | 450 W |
| Temperature range | Room temperature ~ 70 °C |
| Working environment temperature | 10 °C ~ 35 °C |
| Relative humidity | < 80 % |
| Capacity | 2.5 L |
| Temperature Range | RT to 75˚C |
| Power Supply | AC 110V/220V ±10%, 50/60 Hz |
| Power Consumption | 400 W |
| Outside Dimension D×H | 270 × 210 mm |
| Capacity | 2.5 L |
| Temperature Range | 0°C to 70°C |
| Temperature Accuracy | 1°C |
| Certification | CE |
| Power | AC 220V ± 10%, 50Hz |
| Capacity | 3.5 L |
| Temperature Range | RT to 100°C |
| Operating Temperature Range | 5 to 40°C |
| Relative Humidity | Standard lab conditions |
| Power Consumption | 300W |
| Temperature Range | Ambient to 90°C (constant adjusting) |
| Temperature Precise Error | ±2°C |
| Allowance Ambient Temperature | 0 to 40°C |
| Power Supply | 220 V / 50 Hz |
| Power Consumption | 200 W |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026