


Tissue Flotation Bath LB-24TFB offers a continuously adjustable temperature range from ambient to 90°C for precise thermal control. Its corrosion-resistant bath chamber ensures long-lasting performance and easy maintenance. Our bath features a display for simultaneous monitoring of preset and real-time temperatures.
$ 1405
Download CatalogSpecifications
| Temperature Range | Ambient to 90°C (constant adjusting) |
| Temperature Precise Error | ±2°C |
| Allowance Ambient Temperature | 0 to 40°C |
| Power Supply | 220 V / 50 Hz |
| Power Consumption | 200 W |
| Dimension (W × D × H) | 340 × 340 × 120 mm |
| Packing Dimension | 450 × 420 × 200 mm |
| Net Weight | 4.7 kg |
| Gross Weight | 7 kg |
Features
Rapid heat transfer
High durability
Compact and ergonomic design
Automatic temperature memory
Low noise performance
Applications
Tissue Flotation Bath LB-24TFB is widely used in research laboratories, biomedical labs, and clinical settings.
Still have questions?
Helpful Guides:
Tissue Flotation Bath LB-24TFB – Laboratory Water Bath For Histology Slide Preparation
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Capacity | 2.5 L |
| Temperature Range | 0°C to 70°C |
| Temperature Accuracy | 1°C |
| Certification | CE |
| Power | AC 220V ± 10%, 50Hz |
| Internal bath dimension | 240 x 160 x 50 mm |
| Heater power | 450 W |
| Temperature range | Room temperature ~ 70 °C |
| Working environment temperature | 10 °C ~ 35 °C |
| Relative humidity | < 80 % |
| Capacity | 3.5 L |
| Temperature Range | RT to 100°C |
| Operating Temperature Range | 5 to 40°C |
| Relative Humidity | Standard lab conditions |
| Power Consumption | 300W |
| Capacity | 4 L |
| Temperature Range | RT to 75 °C |
| Internal Bath Diameter | 210 mm |
| Internal Bath Height | 65 mm |
| Relative Humidity | Less than 85 % |
| Capacity | 1 L |
| Internal bath diameter | 220 mm |
| Internal bath height | 60 mm |
| Heater power | 200 W |
| Ambient temperature range | 5 °C ~ 60 °C |
| Capacity | 2.5 L |
| Temperature Range | RT to 75˚C |
| Power Supply | AC 110V/220V ±10%, 50/60 Hz |
| Power Consumption | 400 W |
| Outside Dimension D×H | 270 × 210 mm |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026