




$ 1950
Download CatalogSpecifications
| Capacity | 3.5 L |
| Temperature Range | RT to 100°C |
| Operating Temperature Range | 5 to 40°C |
| Relative Humidity | Standard lab conditions |
| Power Consumption | 300W |
| Power Supply | AC 120-230V, 50-60Hz |
| Bath Dimensions (L × W × H) | 230 ×180 × 50 mm |
| Dimensions (L × W × H) | 330 × 300 × 115 mm |
| Weight | 3.5 kg |
Features
Applications
Tissue Flotation Bath is widely utilized in histology and pathology labs for precise sample preparation and embedding, promoting optimal slide adhesion and enhancing the quality of immunohistochemical staining for accurate analysis.