Touch screen viscometer LB-20TSV is a bench-top unit with a touch panel for easy control of system parameters. Standard sample cylinder available with the unit. Four rotors are available with the unit, for varying application. Control panel displays parameter such as Viscosity, temperature, dynamic viscosity, density, torque, shear rate and rotor speed.
$ 3487.5
Download CatalogSpecifications
| Measurement range | 1 mPa.s ⁓ 2 × 105 mPa.s |
| Sample Consumption | 15 ml ⁓ 25 ml |
| Display | 5 inch color TFT |
| Measurement error | ≤ ± 1 % ( F.S ) |
| Weight linearity | ± 0.5% |
| Power supply | 110 V ⁓ 220 V 60 Hz ⁓ 50 Hz |
| Data storage | 30 set data |
| Dimensions | 300 × 300 × 450 mm |
| Weight | 4 kgs |
Features
Standard Accessories
500ml measuring cup
Hex wrench
Temperature probe and bracket
Power adapter
Rotor protection bracket
R-type rotor: R2: 42mm; R4: 27mm; R5: 21mm; R7
Lifting bracket (including main unit connecting rod)
Optional Accessories
Printer
Applications
Used to measure viscosity of fluids, including paints, cosmetics, inks, paper, food, oil, starch, solvent-based adhesive, biochemical products and other industries.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Measurement range | 1 mPa.s ⁓ 2 × 106 mPa.s |
| Sample Consumption | 300 ml ⁓ 400 ml |
| Display | 5 inch color TFT |
| Measurement error | ≤ ± 1 % ( F.S ) |
| Weight linearity | ± 0.5% |
| Measurement range | 800 mPa.s ⁓ 32000 mPa.s |
| Rotor speed | 0.1 rpm ⁓ 200 rpm step-less speed change 2000 rpm rotating speed steps |
| Sample Consumption | 500 ml |
| Rotors | 6 types ( R2, R3, R4, R5, R6, R7 ) |
| Measurement error | ≤ ± 1 % ( F.S ) |
| Measurement range | 1 mPa.s ⁓ 1 × 105 mPa.s |
| Sample Consumption | 300 ml ⁓ 400 ml |
| Display | 5 inch color TFT |
| Measurement error | ≤ ± 1 % ( F.S ) |
| Weight linearity | ± 0.5% |
| Measurement range | 200 mPa.s ⁓ 8000 mPa.s |
| Rotor speed | 0.1 rpm ⁓ 200 rpm step-less speed change 2000 rpm rotating speed steps |
| Sample Consumption | 500 ml |
| Rotors | 6 types ( R2, R3, R4, R5, R6, R7 ) |
| Measurement error | ≤ ± 1 % ( F.S ) |
| Measurement range | 1 mPa.s ⁓ 2 × 106 mPa.s |
| Sample Consumption | 300 ml ⁓ 400 ml |
| Display | 5 inch color TFT |
| Measurement error | ≤ ± 1 % ( F.S ) |
| Weight linearity | ± 0.5% |
| Measurement range | 200 mPa.s ⁓ 2600 mPa.s |
| Rotor speed | 0.3 rpm ⁓ 100 rpm step-less speed change 998 rpm rotating speed steps |
| Sample Consumption | 500 ml |
| Rotors | 6 types ( R2, R3, R4, R5, R6, R7 ) |
| Measurement error | ≤ ± 1 % ( F.S ) |
| Measurement range | 100 mPa.s ⁓ 1300 mPa.s |
| Rotor speed | 0.3 rpm ⁓ 100 rpm step-less speed change 998 rpm rotating speed steps |
| Sample Consumption | 500 ml |
| Rotors | 6 types ( R2, R3, R4, R5, R6, R7 ) |
| Measurement error | ≤ ± 1 % ( F.S ) |
| Measurement range | 100 mPa.s ⁓ 4000 mPa.s |
| Rotor speed | 0.1 rpm ⁓ 200 rpm step-less speed change 2000 rpm rotating speed steps |
| Sample Consumption | 500 ml |
| Rotors | 6 types ( R2, R3, R4, R5, R6, R7 ) |
| Measurement error | ≤ ± 1 % ( F.S ) |
| Measurement range | 800 mPa.s ⁓ 10400 mPa.s |
| Rotor speed | 0.3 rpm ⁓ 100 rpm step-less speed change 998 rpm rotating speed steps |
| Sample Consumption | 500 ml |
| Rotors | 6 types ( R2, R3, R4, R5, R6, R7 ) |
| Measurement error | ≤ ± 1 % ( F.S ) |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026