$ 1687.5
Download CatalogSpecifications
| Gel area (W x L) | 82 x 88 mm |
| Glass plate area (W x L) | 100 x 100 mm |
| Buffer volume | 750 mL |
| No of samples | 11 to 30 |
| Gel making mode | Gel casting |
| Gel thickness | 0.75 mm, 1.0 mm, 1.5 mm |
| Amount of gel | 1 ~ 2 piece |
| Dimensions (L x W x H) | 150 x 120 x 115 mm |
| Weight | 1.5 kgs |
Features
Standard Accessories
| Sr No | Accessory name | Quantity |
|---|---|---|
| 1 | Body tank with electrode | 1 |
| 2 | Gel casting base | 1 |
| 3 | Notched glass plate | 4 |
| 4 | 0.75 mm bonded glass spacer | 2 |
| 5 | 1.0 mm bonded glass spacer | 2 |
| 6 | 1.5 mm bonded glass spacer | 2 |
| 7 | 0.75 mm thickness 11 wells comb | 2 |
| 8 | 1.0 mm thickness 15 wells comb | 2 |
| 9 | 1.5 mm thickness 15 wells comb | 2 |
| 10 | 0.75 mm thickness 15 wells comb | 2 |
| 11 | 1.0 mm thickness 15 wells comb | 2 |
| 12 | 1.5 mm thickness 15 wells comb | 2 |
| 13 | Gel Shovel | 1 |
| 14 | Clamp version | 2 |
| 15 | Dummy plate | 1 |
| 16 | Electrical cables | 1 |
Applications
Used in molecular biology, life science, research and diagnostic lab, education institutes for protein analysis, purification of nucleic acid, sample purification, preparation and analysis, etc.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Gel area (W x L) | 186 x 95 mm |
| Glass plate area (W x L) | 216 x 110 mm |
| Buffer volume | 1800 mL |
| No of samples | 25 , 40, 52 samples |
| Gel making mode | Gel casting |
| Gel area (W x L) | 81 x 73 mm |
| Glass plate area (W x L) | 101 x 82 mm |
| Buffer volume | 1200 mL |
| No of samples | 11 to 60 |
| Gel making mode | Gel casting |
| Gel area (W x L) | 186 x 205 mm |
| Glass plate area (W x L) | 216 x 220 mm |
| Buffer volume | 3500 mL |
| No of samples | 25, 40, 52 samples |
| Gel making mode | Gel casting |
| Gel area (W x L) | 186 x 205 mm |
| Glass plate area (W x L) | 216 x 220 mm |
| Buffer volume | 3500 mL |
| No of samples | 25,40, 52 samples |
| Gel making mode | Agorose sealing |
| Glass tray (W x L) | 100 x 100 mm |
| Gel tray (W x L ) | 82 x 88 mm |
| Comb thickness | 0.75 mm ,1.0 mm and 1.5 mm |
| Comb throughput | 11,15 samples |
| Amount of Gel | 1 to 2 pieces |
| Gel area (W x L) | 82 x 88 mm |
| Glass plate area (W x L) | 100 x 100 mm |
| Buffer volume | 1000 mL |
| No of samples | 11 to 60 |
| Gel making mode | Gel casting |
| Gel area (W x L) | 186 x 95 mm |
| Glass plate area (W x L) | 216 x 110 mm |
| Buffer volume | 1800 mL |
| No of samples | 25, 40, 52 samples |
| Gel making mode | Agorose sealing |
| Glass tray (W x L) | 216 x 220 mm |
| Gel tray (W x L ) | 186 x 205 mm |
| Comb thickness | 1 mm |
| Comb throughput | 25, 40, 52 samples |
| Amount of Gel | 1 to 2 pieces |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026