

Vibration Isolation Table LB-10VIT is designed with a load capacity ranging from 400kg to 2500kg, accommodating various heavy instruments. It isolates low-frequency disturbances and external interferences with a natural frequency range of 3 to 6Hz. Its optimized structure minimizes resonance, ensuring stability and precision in vibration-sensitive applications. Our table features advanced vibration isolation technology making it a reliable solution for high-precision laboratory and industrial settings.
$ 5812.5
Download CatalogSpecifications
| Load Capacity | 400kg to 2500kg |
| Natural Frequency of System | 3 to 6Hz |
| Optical Tops Construction | Honeycomb core sandwiched structure |
| Core | Plated steel honeycomb |
| Top Skin | 5mm thickness ferromagnetic stainless steel plate, brush finished |
| Side Walls | Carbon steel plate with damped wood composite, vinyl-covered finish |
| Bottom Skin | 5.0mm thickness carbon steel plate, epoxy painted finish |
| Surface Flatness | Less than 0.05mm/m² |
| Surface Coarseness | 0.8µm to 1.6µm |
| Swing | Less than 5µm |
| Mounting Holes | Metric: M6-1.0 holes on 25mm or 50mm grid |
| Damping | Broadband standard damping |
| Product dimensions | 2400×1200×200×800 mm |
| Package Dimensions | 1250×2450×500 mm |
| Net Weight | 460 kg |
| Gross Weight | 520 kg |
Features
High-performance damping system
Rigid carbon steel with anti-corrosion coating
Thermal stability
Resonance control
Edge sealing
Standard Accessories
Leg Links
Support Bearing Rods
Legs
Locking Screws
Optional Accessories
Adjustable Wrench
Level Meter
Applications
Vibration Isolation Table LB-10VIT is used to minimize vibrations and external disturbances and is widely used in Microscopy and Metrology, Semiconductor Manufacturing, Analytical Instruments, Biomedical Research, Optical and Laser Systems.