

Vibration Isolation Table LB-11VIT supports a load capacity of 400 to 2500 kg, accommodating various heavy and delicate equipment. It employs a low natural frequency system of 3 to 6 Hz, effectively damping external vibrations. It features a plated steel honeycomb core for lightweight strength and high rigidity. Our vibration isolation table utilizes broadband damping technology, ensuring optimal stability and precision.
$ 4125
Download CatalogSpecifications
| Load Capacity | 400 to 2500 kg |
| Natural Frequency of System | 3 to 6Hz |
| Optical Tops Construction | Honeycomb core sandwiched structure |
| Core | Plated steel honeycomb |
| Top Skin | 5mm thickness ferromagnetic stainless-steel plate, brush finished |
| Side Walls | Carbon steel plate with damped wood composite, vinyl-covered finish |
| Bottom Skin | 5.0 mm thickness carbon steel plate, epoxy painted finish |
| Surface Flatness | Less than 0.05 mm/m² |
| Surface Coarseness | 0.8µm to 1.6µm |
| Swing | Less than 5µm |
| Mounting Holes | Metric: M6-1.0 holes on 25 mm or 50 mm grid |
| Damping | Broadband standard damping |
| Product dimension | 2000 × 750 × 200 × 900mm |
| Package Dimension | 1250 × 2450 × 500 mm |
| Net Weight | 280 kg |
| Gross Weight | 310 kg |
Features
High-performance isolation
Customizable load range
Corrosion-resistant coating
Minimal vibration interference
Epoxy-painted finish
Standard Accessories
Leg Links
Support Bearing Rods
Legs
Locking Screws
Optional Accessories
Adjustable Wrench
Level Meter
Applications
Vibration Isolation Table LB-11VIT is used to provide stable, vibration-free surfaces for precision equipment in sensitive environments. It is ideal for microscopy, metrology, semiconductor processing, and optical experiments.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Load Capacity | 400kg to 2500kg |
| Natural Frequency of System | 3 to 6Hz |
| Optical Tops Construction | Honeycomb core sandwiched structure |
| Core | Plated steel honeycomb |
| Top Skin | 5mm thickness ferromagnetic stainless steel plate, brush finished |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026