

Vibration Isolation Table LB-10VIT is designed with a load capacity ranging from 400kg to 2500kg, accommodating various heavy instruments. It isolates low-frequency disturbances and external interferences with a natural frequency range of 3 to 6Hz. Its optimized structure minimizes resonance, ensuring stability and precision in vibration-sensitive applications. Our table features advanced vibration isolation technology making it a reliable solution for high-precision laboratory and industrial settings.
$ 5812.5
Download CatalogSpecifications
| Load Capacity | 400kg to 2500kg |
| Natural Frequency of System | 3 to 6Hz |
| Optical Tops Construction | Honeycomb core sandwiched structure |
| Core | Plated steel honeycomb |
| Top Skin | 5mm thickness ferromagnetic stainless steel plate, brush finished |
| Side Walls | Carbon steel plate with damped wood composite, vinyl-covered finish |
| Bottom Skin | 5.0mm thickness carbon steel plate, epoxy painted finish |
| Surface Flatness | Less than 0.05mm/m² |
| Surface Coarseness | 0.8µm to 1.6µm |
| Swing | Less than 5µm |
| Mounting Holes | Metric: M6-1.0 holes on 25mm or 50mm grid |
| Damping | Broadband standard damping |
| Product dimensions | 2400×1200×200×800 mm |
| Package Dimensions | 1250×2450×500 mm |
| Net Weight | 460 kg |
| Gross Weight | 520 kg |
Features
High-performance damping system
Rigid carbon steel with anti-corrosion coating
Thermal stability
Resonance control
Edge sealing
Standard Accessories
Leg Links
Support Bearing Rods
Legs
Locking Screws
Optional Accessories
Adjustable Wrench
Level Meter
Applications
Vibration Isolation Table LB-10VIT is used to minimize vibrations and external disturbances and is widely used in Microscopy and Metrology, Semiconductor Manufacturing, Analytical Instruments, Biomedical Research, Optical and Laser Systems.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Load Capacity | 400 to 2500 kg |
| Natural Frequency of System | 3 to 6Hz |
| Optical Tops Construction | Honeycomb core sandwiched structure |
| Core | Plated steel honeycomb |
| Top Skin | 5mm thickness ferromagnetic stainless-steel plate, brush finished |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026