


Ducted fume hood LB-10DFH is a floor mounted, dual layered unit made of exterior cold-rolled steel and interior melamine board. Built-in centrifugal blower controls air stream speed. UV lamps aids in efficient decontamination. LED digital screen displays airflow level. Standard PVC exhaust duct removes toxic fumes and provide excellent chemical resistance.
$ 4112.5
Download CatalogSpecifications
| Internal dimensions | 820 × 670 × 730 mm |
| External dimensions | 1040 × 800 × 2200 mm |
| Work surface height | 850 mm |
| Maximum opening | 520 mm |
| Air velocity | 0.3 m/sec ⁓ 0.8 m/sec |
| Front window | 5 mm toughened glass |
| UV emission | 253.7 nanometers |
| LED lamp | 8 W × 1 |
| Exhaust duct length | 4 meters |
| Exhaust duct diameter | 300 mm |
| Pipe strap | 1 |
| Noise | ≤ 68 dB |
| Power consumption | 400 W |
| Power supply ( AC ) | 220 V ±10 %, 50 / 60 Hz 110 V ± 10 %, 60 Hz |
| Main body packaging dimension | 1190 × 990 × 1690 mm |
| Base cabinet packaging dimensions | 1290 × 990 × 980 mm |
| Net weight | 286 kgs |
| Gross weight | 300 kg |
Features
Applications
Used to completely remove chemical fumes ( potential toxics ) from laboratories and protects the lab environments. Used during general chemical applications.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Internal dimensions | 980 × 570 × 700 mm |
| External dimensions | 1240 × 800 × 2200 mm |
| Work surface height | 850 mm |
| Maximum opening | 740 mm |
| Air velocity | 0.3 m/sec ~ 0.8 m/sec |
| Internal dimensions | 1320 × 670 × 730 mm |
| External dimensions | 1540 × 800 × 2200 mm |
| Work surface height | 850 mm |
| Maximum opening | 520 mm |
| Air velocity | 0.3 m/sec ⁓ 0.8 m/sec |
| Internal dimensions | 1620 × 570 × 872 mm |
| External dimensions | 1840 × 800 × 2200 mm |
| Work surface height | 850 mm |
| Maximum opening | 740 mm |
| Air velocity | 0.3 m/sec ~ 0.8 m/sec |
| Internal dimensions | 790 × 600 × 870 mm |
| External dimensions | 1000 × 800 × 2515 mm |
| Work surface height | 900 mm |
| Maximum opening | 750 mm |
| Air velocity | 0.3 m/sec ~ 0.8 m/sec |
| Exhaust Airflow Rate | 0.5 m/sec |
| Fan Type | Top low-speed exhaust fan |
| Shell Material | 1.0 mm cold-rolled steel |
| Liner Material | 5 mm PP anti-corrosion board |
| Tabletop Material | 12.7 mm physicochemical board |
| Internal dimensions | 1590 × 600 × 870 mm |
| External dimensions | 1800 × 800 × 2515 mm |
| Work surface height | 900 mm |
| Maximum opening | 750 mm |
| Air velocity | 0.3 m/sec ~ 0.8 m/sec |
| Internal dimensions | 780 × 520 × 700 mm |
| External dimensions | 1040 × 750 × 2200 mm |
| Work surface height | 850 mm |
| Maximum opening | 740 mm |
| Air velocity | 0.3 m/sec ~ 0.8 m/sec |
| Exhaust Airflow Rate | 0.5 m/sec |
| Fan Type | Top low-speed exhaust fan |
| Shell Material | 1.0 mm cold-rolled Steel |
| Liner Material | 5 mm PP anti-corrosion board |
| Tabletop Material | 12.7 mm physicochemical board |
| Internal dimensions | 990 × 600 × 870 mm |
| External dimensions | 1200 × 800 × 2515 mm |
| Work surface height | 900 mm |
| Maximum opening | 750 mm |
| Air velocity | 0.3 m/sec ~ 0.8 m/sec |
| Internal dimensions | 1620 × 670 × 730 mm |
| External dimensions | 1840 × 800 × 2200 mm |
| Work surface height | 850 mm |
| Maximum opening | 520 mm |
| Air velocity | 0.3 m/sec ⁓ 0.8 m/sec |
| Exhaust Airflow Rate | 0.5 m/sec |
| Fan Type | Top low-speed exhaust fan |
| Shell Material | 1.0 mm cold-rolled steel |
| Liner Material | 5 mm PP anti-corrosion board |
| Tabletop Material | 12.7 mm physicochemical board |
| Internal dimensions | 1320 × 570 × 872 mm |
| External dimensions | 1540 × 800 × 2200 mm |
| Work surface height | 850 mm |
| Maximum opening | 740 mm |
| Air velocity | 0.3 m/sec ~ 0.8 m/sec |
| Internal Dimension | 1290 × 600 × 870 mm |
| External Dimension | 1500 × 800 × 2515 mm |
| Work Surface Height | 900 mm |
| Maximum Opening | 750 mm |
| Air Velocity | 0.3 m/sec to 0.8 m/sec |
| Internal dimensions | 1020 × 670 × 730 mm |
| External dimensions | 1240 × 800 × 2200 mm |
| Work surface height | 850 mm |
| Maximum opening | 520 mm |
| Air velocity | 0.3 m/sec ⁓ 0.8 m/sec |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026