Environmental Stress Screening Test Chamber LB-14ESS delivers 126 L capacity with a temperature range of 105℃ to 143℃. It features a humidity range of 65 to 100% RH. Integrated natural cooling or air blowing type operation with a noise level of 65 dB. Our Environmental Stress Screening Test Chamber provides an ultra-long operating time of up to 1,000 hours for continuous testing performance.
$ 39200
Download CatalogSpecifications
| Volume | 126 L |
| Temperature Range | 105℃ to 143℃ |
| Temperature Fluctuation | ±0.5℃ |
| Temperature Uniformity | ≤±3.0℃ |
| Temperature Deviations | ≤±3.0℃ |
| Humidity Range | 65 to 100% RH |
| Pressure Range | +0.2 to 300Kpa |
| Noise | 65 (dB) |
| Cooling Mode | Natural cooling/Air blowing type |
| Inner Chamber Material | SUS316 stainless steel plate |
| Power Supply | 380 V, 50 Hz |
| Chamber Dimension | 476 × 707 × 707 mm |
| Internal Dimension | 450 × 550 × 550 mm |
| External Dimension | 950 × 1750 × 1650 mm |
| Packing Dimension | 1000 × 1900 × 1900 mm |
| Net Weight | 270 kg |
| Gross Weight | 321 kg |
Features
High-temperature resistant solenoid valves
Dual-channel valve structure
Labor-saving door lock structure
Water level protection sensor
Pressure-resistant tank design
Applications
Environmental stress screening test chamber is widely used for reliability testing of electronic components, automotive parts, aerospace equipment, communication devices, and industrial materials under extreme environmental conditions.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Chamber capacity | 408 L |
| Temperature change rate | 10 °C / min |
| Interior dimension ( W x H x D ) | 800 x 850 x 600 mm |
| Exterior dimensions ( W x H x D ) | 1400 x 2050 x 1600 mm |
| Temperature range | ( -70 °C to 100 °C ) |
| Chamber capacity | 1000 L |
| Temperature change rate | 15 °C / min |
| Interior dimension ( W x H x D ) | 1000 x 1000 x 1000 mm |
| Exterior dimensions ( W x H x D ) | 1600 x 2200 x 2000 mm |
| Temperature range | ( -70 °C to 100 °C ) |
| Chamber capacity | 225 L |
| Temperature change rate | 10 °C / min |
| Interior dimension ( W x H x D ) | 600 x 750 x 500 mm |
| Exterior dimensions ( W x H x D ) | 1200 x 1950 x 1500 mm |
| Temperature range | ( -70 °C to 100 °C ) |
| Chamber capacity | 1000 L |
| Temperature change rate | 10 °C / min |
| Interior dimension ( W x H x D ) | 1000 x 1000 x 1000 mm |
| Exterior dimensions ( W x H x D ) | 1600 x 2200 x 2000 mm |
| Temperature range | ( -70 °C to 100 °C ) |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026