$ 2212.5
Download CatalogSpecifications
| Sensor | Non-dispersive infrared sensor |
| Sampling method | Diffusion |
| Detection range | CO, O2, Cl2, SO2, O3, CO2, CH4, H2S, NH3, NO, NO2, H2, LEL, LPG, PID, EXP, CH4 (IR), C3H8 (IR) |
| Operating humidity ( non-condensing ) | 15 % to 90 % RH |
| Operating temperature | ( -20 °C to 55 °C ) |
| Operating pressure | 86 kPa to 106 kPa |
| Display panel | 4-digit LED display |
| Data interface | RS485 interface |
| Alarm system | Audible ( > 90 dB ) Bright dual color LEDs |
| Enclosure material | Aluminum alloy and stainless steel |
| System wiring | 3-core shield cable ( 3 x 1.0 mm ) |
| Protection class | IP65 |
| Signal output | 4 to 20 mA |
| Power supply | 24 V DC |
| Weight | 1.8 kgs |
Features
Applications
Used for the measurement and analysis of gas output or leakage in ceramic, iron-steel industry, thermal treatment, electronic, agricultural, biochemical facilities for environmental pollution regulation and energy savingStill have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Sensor | High sensitivity sensor |
| Sampling method | Diffusion |
| Detection range | CO, O2, Cl2, SO2, O3, CO2, CH4, H2S, NH3, NO, NO2, H2, LEL, LPG, PID, EXP, CH4 (IR), C3H8 (IR) |
| Operating humidity ( non-condensing ) | 15 % to 90 % RH |
| Operating temperature | ( -20 °C to 55 °C ) |
| Measuring Ranges | NOx: 0 to 1000 ppm / 0 to 20% SO₂: 0 to 500 ppm/ 0 to 100% CO: 0 to 20 ppm / 0 to 100% CO₂: 0 to 10 ppm / 0 to 100% CH₄: 0 to 200 ppm / 0 to 100% H₂S: 0 to 300 ppm / 0 to 30% |
| Measured Components | NOx, SO₂, CO, CO₂, CH₄, H₂S (Customizable: any one or two) |
| Measuring Principle | NDIR (Non-dispersive Infrared) Analyzer |
| Accuracy | ±2% FS |
| Repeatability | ±1% FS |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026