


Fixed Infrared Gas Analyzer LB-36FIA offers precise and reliable measurement of critical industrial gases, including NOx, SO₂, CO, CO₂, CH₄, and H₂S. It operates within a temperature range of -10°C to 45°C and supports a gas flow rate between 500 to 1000 ml/min. It utilizes advanced NDIR technology to deliver fast, repeatable readings. The analyzer features a narrow-band gas chamber absorber for accurate and interference-resistant gas detection.
$ 8750
Download CatalogSpecifications
| Measuring Ranges | NOx: 0 to 1000 ppm / 0 to 20% SO₂: 0 to 500 ppm/ 0 to 100% CO: 0 to 20 ppm / 0 to 100% CO₂: 0 to 10 ppm / 0 to 100% CH₄: 0 to 200 ppm / 0 to 100% H₂S: 0 to 300 ppm / 0 to 30% |
| Measured Components | NOx, SO₂, CO, CO₂, CH₄, H₂S (Customizable: any one or two) |
| Measuring Principle | NDIR (Non-dispersive Infrared) Analyzer |
| Accuracy | ±2% FS |
| Repeatability | ±1% FS |
| Baseline Drift | ±1% FS / 7 days |
| Range Drift | ±1% FS / 7 days |
| Linear Error Limit | ±1% FS |
| Response Time | T90 ≤ 60 s (at 0.5 L/min sample flow) |
| Gas Flow Rate | 500 to 1000 ml/min (optimal: 500 ml/min) |
| Pressure Tolerance | ±10% of atmospheric pressure |
| Temperature Range | -10°C to 45°C |
| Humidity Range | < 80% RH |
| Moisture Level | ≤ 5% saturated |
| Dust Conditions | Particles: ≤ 1 μm Concentration: ≤ 200 μg/Nm³ |
| Maximum Load Capacity | Up to 500 Ω |
| Analog Signal Output | 4 to 20 mA / 0 to 20 mA / 0 to 1 V / 0 to 5 V / 0 to 10 V / 1 to 5 V (customizable) |
| Power Supply | 85-264 VAC, 50/60 Hz |
| Product Dimension | 483 × 300 × 180 mm |
| Packaging Dimension | 550 × 400 × 300 mm |
| Net Weight | 3.5 kg |
| Gross Weight | 4 kg |
Features
Multi-gas monitoring
Adjustable gas flow
Gold-plated mirrors
Corrosion resistant
Stable infrared light source
User-set alarm limits
Multiple output modes
Standard Accessories
Filter × 1 pc
Install frame × 2 pcs
Applications
Fixed Infrared Gas Analyzer LB-36FIA is used for accurate analysis of furnace, kiln, and flue gases to ensure process efficiency and emissions control. It is widely applied in petroleum, chemical, smelting, building materials, bioengineering, and environmental monitoring industries.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Sensor | High sensitivity sensor |
| Sampling method | Diffusion |
| Detection range | CO, O2, Cl2, SO2, O3, CO2, CH4, H2S, NH3, NO, NO2, H2, LEL, LPG, PID, EXP, CH4 (IR), C3H8 (IR) |
| Operating humidity ( non-condensing ) | 15 % to 90 % RH |
| Operating temperature | ( -20 °C to 55 °C ) |
| Sensor | Non-dispersive infrared sensor |
| Sampling method | Diffusion |
| Detection range | CO, O2, Cl2, SO2, O3, CO2, CH4, H2S, NH3, NO, NO2, H2, LEL, LPG, PID, EXP, CH4 (IR), C3H8 (IR) |
| Operating humidity ( non-condensing ) | 15 % to 90 % RH |
| Operating temperature | ( -20 °C to 55 °C ) |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026