$ 6437.5
Download CatalogSpecifications
| Capacity | 350 L |
| Temperature range | RT+5 to 60°C |
| Resolution | 0.1°C |
| Fluctuation (at 37 ℃) | ±0.3°C |
| Uniformity (at 37 ℃) | ±1°C |
| Oscillation | 30 to 300 rpm |
| Oscillation accuracy | ±1 rpm |
| Vibration amplitude | Φ 26 mm |
| Time range | 0 to 999 h |
| Standard flask capacity | 2000 ml×8 |
| Tray dimension (W×D) | 970×605 mm |
| Display | 7-inch touch screen display |
| Power supply | 220 V 50/60 Hz |
| Power | 1400 W |
| Internal dimension (W×D×H) | 1035×675×470 mm |
| External dimension (W×D×H) | 1380×800×1010 mm |
| Packaging dimension (W×D×H) | 1540×1000×1240 mm |
| Net weight | 270 kg |
| Gross weight | 350 kg |
Features
Applications
Used across zoology, food analysis, biochemical, haematological research, pharmaceutical, cytology, laboratories etc. to provide controlled environment for cell culturing, cell aeration, and solubility studies etc.Accessories Optional
PrinterStill have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Capacity | 200 L |
| Temperature range | RT+5 to 60°C |
| Resolution | 0.1°C |
| Fluctuation (at 37 ℃) | ±0.3°C |
| Uniformity (at 37 ℃) | ±1°C |
| Performance | Heated only |
| Flasks capacity | 100 ml x 66 250 ml x 36 500 ml x 28 1000 ml x 18 2000 ml x 8 3000 ml x 8 5000 ml x 6 |
| Platform size | 920 x 500 mm |
| Temperature range | 30 °C ~ 60 °C |
| Shaking speed | 30 rpm ~ 300 rpm |
| Performance | Heated only |
| Flasks capacity | 50 ml x 66 100 ml x 66 250 ml x 36 500 ml x 28 1000 ml x 18 |
| Platform size | 920 x 500 mm |
| Temperature range | 30 °C ~ 60 °C |
| Shaking speed | 30 rpm ~ 300 rpm |
| Performance | Heated only |
| Flasks capacity | 100 ml x 77 250 ml x 45 500 ml x 38 1000 ml x 18 2000 ml x 8 3000 ml x 8 5000 ml x 6 |
| Platform size | 940 x 584 mm |
| Temperature range | 30 °C ~ 60 °C |
| Shaking speed | 30 rpm ~ 300 rpm |
| Performance | Heated and Refrigerated |
| Flasks capacity | 100 ml x 66 250 ml x 36 500 ml x 28 1000 ml x 18 2000 ml x 8 3000 ml x 8 5000 ml x 6 |
| Platform size | 920 x 500 mm |
| Temperature range | 20 °C ~ 60 °C |
| Shaking speed | 30 rpm ~ 300 rpm |
| Performance | Heated and Refrigerated |
| Flasks capacity | 100 ml x 77 250 ml x 45 500 ml x 38 1000 ml x 18 2000 ml x 8 3000 ml x 8 |
| Platform size | 940 x 584 mm |
| Temperature range | 20 °C ~ 60 °C |
| Shaking speed | 30 rpm ~ 300 rpm |
| Performance | Heated and Refrigerated |
| Flasks capacity | 50 ml x 66 100 ml x 66 250 ml x 36 500 ml x 28 1000 ml x 18 |
| Platform size | 920 x 500 mm |
| Temperature range | 20 °C ~ 60 °C |
| Shaking speed | 30 rpm ~ 300 rpm |
| Capacity | 280 L |
| Temperature range | RT+5 to 60°C |
| Resolution | 0.1°C |
| Fluctuation (at 37 ℃) | ±0.3°C |
| Uniformity (at 37 ℃) | ±1°C |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026