


$ 8512.5
Download CatalogSpecifications
| Sample injector temperature range | RT +7 °C ~ 420 °C |
| Power supply | AC 220 V ± 10 % ; 50 Hz / 60 Hz |
| Dimensions ( W x D x H ) | 1020 x 660 x 740 mm |
| Gross weight | 82 kgs |
Features
Standard Accessories
| Accessory No | Accessory |
| 1) | TCD detector |
| 2) | FID detector |
| 3) | Capillary Injection System |
| 4) | Chromatography workstation software |
Optional Accessories
| Accessory No | Accessory |
| 1. | Chromatographic Column |
| 2. | Gas purifier |
Applications
Used in the analysis of oil extraction and refining industry, petrochemical analysis, gas industry, quality control of medicines, food and chemicals, in quality supervision of medicines, foods and chemicals and scientific research institutesDetector Specifications
| Hydrogen Flame Ionization Detector ( FID ) | Logarithmic amplifier |
| High voltage switch control | |
| Baseline signal display | |
| Ignition coil control | |
| Detection limit : ≤ 3 x 10-12 g/s ( Sample : n-hexadecane ) | |
| Dynamic range : 107 | |
| Thermal Conductivity Detector ( TCD ) ( Optional ) | Bridge voltage switch control |
| Bridge current setting : 0 to 220 mA | |
| Sensitivity : 6000 mv.ml/mg | |
| Dynamic range : 105 |
Oven Specifications
| Temperature range | RT +5 °C ~ 400 °C |
| Temperature accuracy | ± 0.02 °C |
| Temperature programme | 9 phase / 10 platform |
| Temperature heating rate | 60 °C / min |
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Power supply | AC 110 V / 220 V ± 10 % ; 50 Hz / 60 Hz |
| Dimensions ( W x D x H ) | 800 x 570 x 650 mm |
| Gross weight | 75 kgs |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026