Glass Tube Air Dryer LB-22GTAD has a capacity of 30 tubes, ensuring efficient and uniform processing of multiple samples. It operates at temperatures up to 120 °C, allowing uniform and efficient treatment of glassware. It provides precise heat regulation, ensuring reliable and even treatment of multiple glassware. Our glass tube air dryer features a stainless-steel shell for maintaining integrity and safety during continuous operation.
$ 1312.5
Download CatalogSpecifications
| Number Of Tubes | 30 |
| Temperature Control | 120 °C |
| Blast Rate | 9 m²/min |
| Unit Material | Stainless Steel Shell |
| Power Consumption | 800 W |
| Power Supply | AC 110 V / 60 Hz |
| Dimension | 405 × 430 mm |
| Weight | 8 kg |
Features
High-temperature resistance
Intuitive electronic interface
Dual voltage compatibility
Energy-saving design
Low noise operation
Applications
Glass Tube Air Dryer LB-22GTAD supports efficient and reliable preparation of glassware and laboratory samples. It is widely used in chemical, pharmaceutical, research, and educational laboratories.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Number Of Tubes | 20 |
| Temperature Control | 120 °C |
| Blast Rate | 9 m²/min |
| Unit Material | Stainless Steel Shell |
| Power Consumption | 800 W |
| Number Of Tubes | 20 |
| Temperature Control | 120 °C |
| Blast Rate | 9 m²/min |
| Unit Material | Cold-Rolled Steel |
| Power Consumption | 800 W |
| Number Of Tubes | 12 |
| Temperature Control | 120 °C |
| Blast Rate | 9 m²/min |
| Unit Material | Stainless Steel Shell |
| Power Consumption | 800 W |
| Number Of Tubes | 30 |
| Temperature Control | 120 °C |
| Blast Rate | 9 m²/min |
| Unit Material | Cold-Rolled Steel |
| Power Consumption | 800 W |
| Number Of Tubes | 12 |
| Temperature Control | 120 °C |
| Blast Rate | 9 m²/min |
| Unit Material | Cold-Rolled Steel |
| Power Consumption | 800 W |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026