$ 32875
Download CatalogSpecifications
| Capacity | 420 L |
| Load level | 2 |
| Water consumption | 25 L/cycle |
| Control system | Microprocessor controlled PLC system |
| Display | 7-inch colorful touch-screen display |
| Water supply pressure | 0.3 to 3 MPa |
| Noise | <60 dba |
| Power supply | 380 V, 50/60 Hz |
| Water wash power | 2.8 kW |
| Water heater power | 17 kW |
| Dry power | 3.6 kW |
| Maximum power | 20 kW |
| Internal dimension (W×D×H) | 688×700×703 mm |
| External dimension (W×D×H) | 1100×900×2165 mm |
| Packaging dimension (W×D×H) | 1300×1040×2350 mm |
| Net weight | 380 kg |
| Gross weight | 420 kg |
Features
Optional Accessories
PrinterApplications
Glassware Washer is used for fast and efficient cleaning of large quantities of glassware across laboratories, forensics, educational institutes etc.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Capacity | 65 L |
| Dry method | Hot wind dry method |
| Internal flow pressure | 0.3 to 0.4 MPa |
| External water pressure | 0.04 to 1 MPa |
| Filter speed | 20 to 85 m/h |
| Chamber capacity | 317 L |
| Cleaning Basket Layer | 3 Layers |
| Pump Flow Rate | 0 to 800 L/min |
| Air volume | 220 m³/h |
| Standard Programs | 30 programs available |
| Chamber capacity | 223 L |
| Cleaning Basket Layer | 2 Layer |
| Pump Flow Rate | 0 to 600 L/min |
| Air volume | 110m3/h |
| Standard Programs | 30 programs available |
| Chamber capacity | 223 L |
| Cleaning Basket Layer | 2 Layer |
| Pump Flow Rate | 0 to 600 L/min |
| Air volume | 110m3/h |
| Standard Programs | 30 programs available |
| Chamber capacity | 223 L |
| Cleaning Basket Layer | 2 Layer |
| Pump Flow Rate | 0 to 600 L/min |
| Air volume | 110m3/h |
| Standard Programs | 30 preset programs |
| Capacity | 160 L |
| Dry method | Hot wind dry method |
| Internal flow pressure | 0.3 to 0.4 MPa |
| External water pressure | 0.04 to 1 MPa |
| Filter speed | 20 to 85 m/h |
| Chamber capacity | 223 L |
| Cleaning Basket Layer | 2 Layer |
| Pump Flow Rate | 0 to 600 L/min |
| Air volume | 110m3/h |
| Standard Programs | 30 programs available |
| Cleaning Chamber Volume | 158 L |
| Pump Flow Rate | 0 to 400 L/min |
| Cleaning Basket Layer | 1 |
| Standard Program | 30 |
| Self-Defined Program | 120 |
| Cleaning Chamber Volume | 185L |
| Cleaning Basket Layer | 2 Layers |
| Pump Flow Rate | 0 to 500L/min |
| Air Volume | 110m³/h |
| Self-Defined Programs | 120 |
| Cleaning Chamber Volume | 185L |
| Cleaning Basket Layer | 2 |
| Pump Flow Rate | 0 to 500 L/ MIN |
| Air Volume | 55m3/h |
| Self-Defined Program | 120 customizable programs |
| Chamber capacity | 680 L |
| Cleaning Basket Layer | 6 Layers |
| Pump Flow Rate | 0 to 1600 L/min |
| Standard Programs | 10 programs available |
| Self-Defined Programs | 10 customizable programs |
| Chamber capacity | 317 L |
| Cleaning Basket Layer | 3 Layers |
| Pump Flow Rate | 0 to 800 L/min |
| Air volume | 220m3/h |
| Standard Programs | 30 programs available |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026