Glassware Washer LB-25GW provides a chamber capacity of 223 L for effective cleaning of large laboratory glassware. It provides multiple heat protection systems to ensure the safety and integrity of the glassware. It utilizes a double-spray heat system for efficient heat exchange, ensuring efficient drying. Our glassware washer includes an electronic safety lock that prevents unauthorized access, facilitating safe operation during each use.
$ 11767.5
Download CatalogSpecifications
| Chamber capacity | 223 L |
| Cleaning Basket Layer | 2 Layer |
| Pump Flow Rate | 0 to 600 L/min |
| Air volume | 110m3/h |
| Standard Programs | 30 preset programs |
| Self-Defined Programs | 120 customizable programs |
| Drying System | Injection Drying |
| Air Heating Power | 3kW |
| Chamber material | 316 Stainless Steel |
| Shell material | 304 Stainless Steel |
| Pipe material | 316 Stainless Steel+ Pharmaceutical Silicone |
| Cleaning Basket Identification | Recognizes specific cleaning baskets |
| Filtration System | Multi-layer to prevent debris blockage |
| Flowmeter | Integrated for water flow measurement |
| Alarm System | Alerts for lack of cleaning agent |
| Data Storage System | U-disk SD card storage |
| User Capacity | 12 users |
| Screen Size | 7-inch OLED LCD touchscreen |
| Printer Interface | RS232 |
| Power Supply | 220V, 50Hz |
| External Dimensions (L × W × H) | 670 × 760 × 1400 mm |
| Inner Dimensions (L × W × H) | 546 × 573 × 726 mm |
| Weight | 200 Kg |
Features
Standard Accessories
Water Inlet Pipeline Drain Pipeline Filter
Applications
Glassware Washer LB-25GW is used to effectively remove chemical residues and organic particles from laboratory glassware, including pipettes, flasks, and Petri dishes. It ensures clean glassware, promoting accuracy and reliability in research results.
Basket Selection
| Model No. | Name | Specification | Image |
| GW01 | Upper cleaning chassis | Without spray arm | |
| GW02 | Lower cleaning chassis | Without spray arm | |
| GW03 | Spray bottle module basket, 8 positions | Bottle size: 25 to 2000ml Equipped with a three-petal flower basket bottle holder of stainless steel and a cross bottle holder Injection nozzle:Φ8×H165mm×8 | |
| GW04 | Spray bottle module basket, 21 positions | Bottle size: 50 to 250ml Equipped with a three-petal flower basket bottle holder of stainless steel and a cross bottle holder Injection nozzle:Φ4.6×H165mm×21 | |
| GW05 | Spray bottle module basket, 32 positions | Bottle size: 50 to 250ml Equipped with 16 three-petal flower basket bottle holders of stainless steel and cross bottle holders Injection nozzle:Φ4×H165mm×32 | |
| GW06 | Cleaning frame module large quantity | Bottle size:10 to 2000ml Only one basket can be placed on each layer |
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Capacity | 65 L |
| Dry method | Hot wind dry method |
| Internal flow pressure | 0.3 to 0.4 MPa |
| External water pressure | 0.04 to 1 MPa |
| Filter speed | 20 to 85 m/h |
| Chamber capacity | 223 L |
| Cleaning Basket Layer | 2 Layer |
| Pump Flow Rate | 0 to 600 L/min |
| Air volume | 110m3/h |
| Standard Programs | 30 programs available |
| Cleaning Chamber Volume | 185L |
| Cleaning Basket Layer | 2 |
| Pump Flow Rate | 0 to 500 L/ MIN |
| Air Volume | 55m3/h |
| Self-Defined Program | 120 customizable programs |
| Chamber capacity | 223 L |
| Cleaning Basket Layer | 2 Layer |
| Pump Flow Rate | 0 to 600 L/min |
| Air volume | 110m3/h |
| Standard Programs | 30 programs available |
| Capacity | 420 L |
| Load level | 2 |
| Water consumption | 25 L/cycle |
| Control system | Microprocessor controlled PLC system |
| Display | 7-inch colorful touch-screen display |
| Chamber capacity | 680 L |
| Cleaning Basket Layer | 6 Layers |
| Pump Flow Rate | 0 to 1600 L/min |
| Standard Programs | 10 programs available |
| Self-Defined Programs | 10 customizable programs |
| Capacity | 160 L |
| Dry method | Hot wind dry method |
| Internal flow pressure | 0.3 to 0.4 MPa |
| External water pressure | 0.04 to 1 MPa |
| Filter speed | 20 to 85 m/h |
| Chamber capacity | 223 L |
| Cleaning Basket Layer | 2 Layer |
| Pump Flow Rate | 0 to 600 L/min |
| Air volume | 110m3/h |
| Standard Programs | 30 programs available |
| Chamber capacity | 317 L |
| Cleaning Basket Layer | 3 Layers |
| Pump Flow Rate | 0 to 800 L/min |
| Air volume | 220m3/h |
| Standard Programs | 30 programs available |
| Chamber capacity | 317 L |
| Cleaning Basket Layer | 3 Layers |
| Pump Flow Rate | 0 to 800 L/min |
| Air volume | 220 m³/h |
| Standard Programs | 30 programs available |
| Cleaning Chamber Volume | 185L |
| Cleaning Basket Layer | 2 Layers |
| Pump Flow Rate | 0 to 500L/min |
| Air Volume | 110m³/h |
| Self-Defined Programs | 120 |
| Cleaning Chamber Volume | 158 L |
| Pump Flow Rate | 0 to 400 L/min |
| Cleaning Basket Layer | 1 |
| Standard Program | 30 |
| Self-Defined Program | 120 |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026