



Hand Push Dehumidifier LB-10HPD offers a dehumidification capacity of 50L/day within a temperature range of 5°C to 38℃. It ensures optimal air circulation with an airflow rate of 720 m³/h. It is equipped with a sensor fault indicator to monitor safety and detect calibration issues. Our hand push dehumidifier features an advanced digital display for precise and reliable humidity control.
$ 1387.5
Download CatalogSpecifications
| Capacity | 50 L/day (30℃) |
| Temperature Range | 5℃ to 38℃ |
| Tank Volume | 6 L |
| Refrigerant | R410a |
| Applying Space Range | 50 to 70 m² |
| Circulating Air | 720 m³/h |
| Relative Humidity | 0.8 |
| Certificate | CCC, CE-TUV, Rohs |
| Power consumption | 950W |
| Power Supply | 220V/50HZ/1PH |
| Dimension | 445 × 330 × 640 mm |
| Net Weight | 33kg |
| Gross Weight | 36kg |
Features
Applications
Hand Push Dehumidifier LB-10HPD is used for moisture removal and humidity control, preventing mold growth and protecting indoor spaces from humidity-related damage. It is widely used in homes, gyms, warehouses, offices, basements, and laboratories.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Capacity | 90L/day (30℃) |
| Temperature Range | 5℃ to 38℃ |
| Refrigerant | R410a |
| Applying Space Range | 70 to 90 m² |
| Circulating Air | 800 m³/h |
| Capacity | 158L/day (30℃) |
| Temperature Range | 5℃ to 38℃ |
| Refrigerant | R410a |
| Applying Space Range | 170 to 220 m² |
| Circulating Air | 1100 m³/h |
| Capacity | 90L/day (30℃) |
| Temperature Range | 5℃ to 38℃ |
| Refrigerant | R410a |
| Applying Space Range | 80 to 120 m² |
| Circulating Air | 800 m³/h |
| Capacity | 138L/day (30℃) |
| Temperature Range | 5℃ to 38℃ |
| Refrigerant | R410a |
| Applying Space Range | 150 to 200 m² |
| Circulating Air | 1000 m³/h |
| Capacity | 80L/day (30℃) |
| Temperature Range | 5℃ to 38℃ |
| Refrigerant | R410a |
| Applying Space Range | 70 to 90 m² |
| Circulating Air | 800 m³/h |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026