


Hand Push Dehumidifier LB-13HPD operates within a temperature range of 5℃ to 38℃ and has a dehumidifying capacity of 90L/day. It is equipped with adjustable fan speeds, providing uniform air circulation of up to 800 m³/h. It includes an auto-defrosting function to prevent icing and maintain efficient cooling. Our dehumidifier features a digital display, ensuring precise control over humidity levels for optimal environments.
$ 2062.5
Download CatalogSpecifications
| Capacity | 90L/day (30℃) |
| Temperature Range | 5℃ to 38℃ |
| Refrigerant | R410a |
| Applying Space Range | 70 to 90 m² |
| Circulating Air | 800 m³/h |
| Relative Humidity | 0.8 |
| Certificate | CCC, CE, Rohs |
| Drainage Type | Direct Drainage |
| Power consumption | 1360 W |
| Power Supply | 220V/50HZ/1PH |
| Dimension | 480 × 360 × 905 mm |
| Net Weight | 49.5 kg |
| Gross Weight | 43.5 kg |
Features
Applications
Hand Push Dehumidifier LB-13HPD is ideal for controlling humidity in large spaces such as warehouses, basements, and manufacturing facilities. It effectively prevents mold growth, protects equipment, and enhances overall air quality.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Capacity | 138L/day (30℃) |
| Temperature Range | 5℃ to 38℃ |
| Refrigerant | R410a |
| Applying Space Range | 150 to 200 m² |
| Circulating Air | 1000 m³/h |
| Capacity | 80L/day (30℃) |
| Temperature Range | 5℃ to 38℃ |
| Refrigerant | R410a |
| Applying Space Range | 70 to 90 m² |
| Circulating Air | 800 m³/h |
| Capacity | 158L/day (30℃) |
| Temperature Range | 5℃ to 38℃ |
| Refrigerant | R410a |
| Applying Space Range | 170 to 220 m² |
| Circulating Air | 1100 m³/h |
| Capacity | 90L/day (30℃) |
| Temperature Range | 5℃ to 38℃ |
| Refrigerant | R410a |
| Applying Space Range | 80 to 120 m² |
| Circulating Air | 800 m³/h |
| Capacity | 50 L/day (30℃) |
| Temperature Range | 5℃ to 38℃ |
| Tank Volume | 6 L |
| Refrigerant | R410a |
| Applying Space Range | 50 to 70 m² |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026