.webp)
.webp)
.webp)
.webp)

$ 2037.5
Download CatalogSpecifications
| Capacity | 158L/day (30℃) |
| Temperature Range | 5℃ to 38℃ |
| Refrigerant | R410a |
| Applying Space Range | 170 to 220 m² |
| Circulating Air | 1100 m³/h |
| Relative Humidity | 0.8 |
| Current | 8.2A |
| Power consumption | 2000W |
| Power Supply | 220V/50HZ/1PH |
| Dimension | 690 × 530 × 985 mm |
| Packing Dimension | 710 × 590 × 1050 mm |
| Net Weight | 70kg |
| Gross Weight | 78kg |
Features
Applications
Hand Push Dehumidifier LB-16HPD is perfect for controlling humidity in residential and commercial spaces, preventing mold, and protecting materials. It is ideal for construction sites, food storage, and museums.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Capacity | 90L/day (30℃) |
| Temperature Range | 5℃ to 38℃ |
| Refrigerant | R410a |
| Applying Space Range | 80 to 120 m² |
| Circulating Air | 800 m³/h |
| Capacity | 90L/day (30℃) |
| Temperature Range | 5℃ to 38℃ |
| Refrigerant | R410a |
| Applying Space Range | 70 to 90 m² |
| Circulating Air | 800 m³/h |
| Capacity | 50 L/day (30℃) |
| Temperature Range | 5℃ to 38℃ |
| Tank Volume | 6 L |
| Refrigerant | R410a |
| Applying Space Range | 50 to 70 m² |
| Capacity | 80L/day (30℃) |
| Temperature Range | 5℃ to 38℃ |
| Refrigerant | R410a |
| Applying Space Range | 70 to 90 m² |
| Circulating Air | 800 m³/h |
| Capacity | 138L/day (30℃) |
| Temperature Range | 5℃ to 38℃ |
| Refrigerant | R410a |
| Applying Space Range | 150 to 200 m² |
| Circulating Air | 1000 m³/h |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026