Tissue Slide Stainer LB-22TSS accommodates up to 30 slides with a convenient loading capacity of 10, enabling efficient batch processing. Its 500 ml tank volume supports extended staining runs with minimal reagent replacement. It features a 26-station setup that streamlines reagent, wash, wait, load/unload, and drying steps for precise, high-throughput staining. Our slide stainer features smart PLC control with a touchscreen for easy operation and reliable, low-maintenance performance.
$ 14437.5
Download CatalogSpecifications
| Specimen slides capacity | At least 200 slides/hour (depending on program) |
| Number of loading racks | 3 to 5 |
| Slide rack capacity | 30 |
| Total number of stations | 26 |
| Number of reagent stations | 18 |
| Reagent container volume | 600 mL |
| Number of wash stations | 3 |
| Number of wait stations | 3 |
| Oven | 1 (Station 26) |
| Heating tank temperature range | Ambient to 85 °C |
| Running mode | Load/unload stations – 1 each |
| Tank time | 0 to 9999 sec |
| Permanent memory capacity | 5 programs up to 24 steps each |
| Operation temperature range | 15 °C to 35 °C |
| Relative humidity | Less than 90% at +25 °C |
| Power supply | 220V, 50Hz |
| Power consumption | 300 VA |
| Dimensions | 1230 × 650 × 560 mm |
| Packing dimensions | 1320 × 760 × 750 mm |
| Net weight | 91 kg |
| Gross weight | 133 kg |
Features
Precision motion system
Auto positioning with memory
Customizable program storage
Optional battery backup
Standard Accessories
Accessory | Quantity |
Tanks | 26 pcs |
Slide Basket | 1 pc |
Fuse (5 A) | 2 pcs |
Power Line | 1 line |
Optional Accessories
Applications
Tissue Slide Stainer LB-22TSS is widely used in hospitals and clinical diagnostic labs, research institutions, biotechnology, and pharmaceutical companies, forensic labs, and veterinary pathology labs.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Specimen slides capacity | 20 |
| Number of liquid cylinders | 15 |
| Number of cleaning tanks | 3 |
| Number of gradient alcohol tanks | 5 |
| Number of hematoxylin tanks | 1 (with water bath heating) |
| Number of editable programs | 16 |
| Cylinder positions | 14 + 1 washing + 1 drying |
| Loading capacity per batch | 65 pieces |
| Single cylinder capacity | 1000 mL |
| Single-cylinder processing time | 0 to 99 minutes 99 seconds |
| Specimen slides capacity | 24 |
| Number of loading racks | 1 |
| Slide rack capacity | 24 |
| Total number stations | 15 |
| Reagent container volume | 350 mL |
| Specimen slides capacity | 30 |
| Number of loading racks | 10 |
| Total number of stations | 36 |
| Number of reagent stations | 26 |
| Number of wash stations | 5 |
| Specimen slides capacity | Greater than 75 slides per Batch |
| Number of programmable procedures | 30 sets |
| Number of reagent tanks | 18 cylinders |
| Reagent container volume | 1000 mL |
| Flow control method | Bottom inlet, 3 cm drain |
| Specimen slides capacity | 24 |
| Number of loading racks | 5 |
| Slide rack capacity | 30 |
| Total number stations | 26 |
| Reagent container volume | 600 mL |
| Specimen slides capacity | 720 slides/hour (12 baskets × 20 slides each; 240 slides per cycle × 3 cycles/hour) |
| Number of loading racks | 3 baskets |
| Slide rack capacity | 20 slides per basket |
| Total number of stations | 32 (includes 5 washing, 6 uploading/downloading, 3 oven, up to 31 reagent) |
| Reagent container volume | 850 mL |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026