Tissue Slide Stainer LB-24TSS supports 16 customizable, non-sequential programs for flexible staining workflows. It efficiently processes up to 65 slides per batch for high-throughput staining applications. Its automated flushing system enables hands-free cleaning by controlling water flow based on slide position. Our slide stainer features a full English color LCD touch screen with ATM-style operation for easy navigation and programming.
$ 4950
Download CatalogSpecifications
| Number of editable programs | 16 |
| Cylinder positions | 14 + 1 washing + 1 drying |
| Loading capacity per batch | 65 pieces |
| Single cylinder capacity | 1000 mL |
| Single-cylinder processing time | 0 to 99 minutes 99 seconds |
| Drip residence time | 0 to 300 seconds |
| Drying temperature range | 0 to 85 °C |
| Number of running steps | 24 |
| Power supply | 220V ±10%, 50 Hz |
| Power consumption | Less than 300 W |
| Dimension | 1161 × 480 × 550 mm |
| Packing dimension | 1260 × 615 × 695 mm |
| Net weight | 80 kg |
| Gross weight | 110 kg |
Features
Multiple editable programs
Smart system automation
Advanced anti-interference design
Enhanced safety mechanisms
Precision drive system
Integrated gas purification
Optional Accessories
Applications
Tissue Slide Stainer LB-24TSS is widely used in hospitals and clinical diagnostic labs, research institutions, biotechnology, and pharmaceutical companies, forensic labs, and veterinary pathology labs.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Specimen slides capacity | 30 |
| Number of loading racks | 10 |
| Total number of stations | 36 |
| Number of reagent stations | 26 |
| Number of wash stations | 5 |
| Specimen slides capacity | 720 slides/hour (12 baskets × 20 slides each; 240 slides per cycle × 3 cycles/hour) |
| Number of loading racks | 3 baskets |
| Slide rack capacity | 20 slides per basket |
| Total number of stations | 32 (includes 5 washing, 6 uploading/downloading, 3 oven, up to 31 reagent) |
| Reagent container volume | 850 mL |
| Specimen slides capacity | At least 200 slides/hour (depending on program) |
| Number of loading racks | 3 to 5 |
| Slide rack capacity | 30 |
| Total number of stations | 26 |
| Number of reagent stations | 18 |
| Specimen slides capacity | 24 |
| Number of loading racks | 5 |
| Slide rack capacity | 30 |
| Total number stations | 26 |
| Reagent container volume | 600 mL |
| Specimen slides capacity | 20 |
| Number of liquid cylinders | 15 |
| Number of cleaning tanks | 3 |
| Number of gradient alcohol tanks | 5 |
| Number of hematoxylin tanks | 1 (with water bath heating) |
| Specimen slides capacity | 24 |
| Number of loading racks | 1 |
| Slide rack capacity | 24 |
| Total number stations | 15 |
| Reagent container volume | 350 mL |
| Specimen slides capacity | Greater than 75 slides per Batch |
| Number of programmable procedures | 30 sets |
| Number of reagent tanks | 18 cylinders |
| Reagent container volume | 1000 mL |
| Flow control method | Bottom inlet, 3 cm drain |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026