Tissue Slide Stainer LB-23TSS can process over 75 slides per batch, making it ideal for high-throughput laboratory diagnostics and research. It also supports 30 programmable procedures, allowing flexible customization for various staining protocols. Its advanced filtration uses ionized gas and activated carbon for a safe, sealed environment. Our slide stainer features a user-friendly 7-inch color touchscreen with an English menu, providing intuitive control and seamless operation.
$ 7122.5
Download CatalogSpecifications
| Specimen slides capacity | Greater than 75 slides per Batch |
| Number of programmable procedures | 30 sets |
| Number of reagent tanks | 18 cylinders |
| Reagent container volume | 1000 mL |
| Flow control method | Bottom inlet, 3 cm drain |
| Power frequency | 50 ±1 Hz |
| Power supply | AC 220V ±10% |
| Power consumption | Less than 500 W |
| Dimensions (L × W × H) | 1300 × 600 × 600 mm |
| Packing dimensions (L × W × H) | 1352 × 619 × 655 mm |
| Net weight | 96.5 kg |
| Gross weight | 132 kg |
Features
Overflow prevention design
Automatic dye preheating
Integrated drying cylinder
Power failure recovery
Independent cylinder control
Patented auto-drain system
Optional Accessories
Applications
Tissue Slide Stainer LB-23TSS is widely used in hospitals and clinical diagnostic labs, research institutions, biotechnology, and pharmaceutical companies, forensic labs, and veterinary pathology labs.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Specimen slides capacity | 30 |
| Number of loading racks | 10 |
| Total number of stations | 36 |
| Number of reagent stations | 26 |
| Number of wash stations | 5 |
| Number of editable programs | 16 |
| Cylinder positions | 14 + 1 washing + 1 drying |
| Loading capacity per batch | 65 pieces |
| Single cylinder capacity | 1000 mL |
| Single-cylinder processing time | 0 to 99 minutes 99 seconds |
| Specimen slides capacity | 20 |
| Number of liquid cylinders | 15 |
| Number of cleaning tanks | 3 |
| Number of gradient alcohol tanks | 5 |
| Number of hematoxylin tanks | 1 (with water bath heating) |
| Specimen slides capacity | At least 200 slides/hour (depending on program) |
| Number of loading racks | 3 to 5 |
| Slide rack capacity | 30 |
| Total number of stations | 26 |
| Number of reagent stations | 18 |
| Specimen slides capacity | 720 slides/hour (12 baskets × 20 slides each; 240 slides per cycle × 3 cycles/hour) |
| Number of loading racks | 3 baskets |
| Slide rack capacity | 20 slides per basket |
| Total number of stations | 32 (includes 5 washing, 6 uploading/downloading, 3 oven, up to 31 reagent) |
| Reagent container volume | 850 mL |
| Specimen slides capacity | 24 |
| Number of loading racks | 1 |
| Slide rack capacity | 24 |
| Total number stations | 15 |
| Reagent container volume | 350 mL |
| Specimen slides capacity | 24 |
| Number of loading racks | 5 |
| Slide rack capacity | 30 |
| Total number stations | 26 |
| Reagent container volume | 600 mL |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026