$ 4100
Download Catalog Download ManualSpecifications
| Output (25°C) | 15 L/h |
| Flow Rate | Up to 2 L/min (with pressure tank) |
| Pure Water Outlet | 2 (Manual and automatic control) |
| Deionized Water Resistivity | 13 to 16uΩ-cm |
| Deionized Water Bacteria | < 0.1 cfu/ml |
| Temperature Range | 5 to 45°C |
| Pressure Range | 0.8 to 5bar |
| Water Hardness | < 200ppm |
| Water Quality Conductivity | < 1500µS/cm |
| Water Desalination | 0.95 |
| Water Recovery | 40 to 50% |
| Water Conductivity | < 5µS/cm |
| Heavy Metal Ions in Water | < 0.1ppb |
| Water Particles | > 0.22UM (<1/ml) |
| Number Of the Pump Power Unit | 1 |
| Reverse Osmosis Unit | 1× 100GPO |
| Rear Purification Unit | 2 deionized columns |
| Storage Unit | 40L tank (optional) |
| Power Supply | 220V 50Hz |
| Dimensions | 370×180×440 mm |
| Net Weight | 15 kg |
| Gross Weight | 17 kg |
Features
Applications
Water purifiers are used to clean water in residential, commercial, industrial, and environmental settings, supporting drinking, manufacturing, healthcare, agriculture, and more, ensuring quality and sustainability.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Output (25°C) | 15 L/H |
| Flow Rate | Up to 2 L/min (with pressure tank) |
| Pure Water Outlet | 2; reverse osmosis and deionized water |
| Deionized Water Resistivity | 18.2 MΩ.cm |
| Deionized Water Bacteria | < 0.1 cfu/ml |
| Water Rate | 250 L/h |
| Flow Speed | 4.3 L/min |
| Water Temperature | 5 to 40℃ |
| Inlet Water Pressure | 0.15 to .05 mpa |
| Total Dissolved Solids | <200 ppm |
| Output (25°C) | 15 L/H |
| Flow Rate | Up to 2 L/min (with pressure tank) |
| Pure Water Outlet | 2; reverse osmosis and ultrapure water |
| Ultrapure Water Resistivity | 18.2 MΩ.cm |
| TOC | <3 ppb |
| Output (25°C) | 24 L/H |
| Flow Rate | Up to 2 L/mint (with tank) |
| Pure Water Outlet | 2; deionized water and ultrapure water |
| Ultrapure Water Resistivity | 18.2 MΩ.cm |
| TOC | <10 ppb |
| Output (25°C) | 12 L/H |
| Flow Rate | Up to 2 L/mint (with tank) |
| Pure Water Outlet | 2; deionized water and ultrapure water |
| Ultrapure Water Resistivity | 18.2 MΩ.cm |
| TOC | <3 ppb |
| Water output | 10 L/H |
| Process | Double- stage reverse osmosis |
| Feed Water | Tap water, TDS > 400 |
| Water pressure | 1.0 to 5.0 kg/cm2 |
| Temperature | 5 to 40°C |
| Output | 250 L/h |
| Flow Rate | 4.3 L/min(with pressure barrel) |
| Feed Water | Urban tap water with TDS < 200ppm |
| Inlet Water Temperature Range | 5 to 40℃ |
| Inlet Water Pressure Range | 0.15 to 0.5mpa |
| Output (25°C) | 15 L/H |
| Flow Rate | Up to 2 L/min (with pressure tank) |
| Pure Water Outlet | 2; reverse osmosis and ultrapure water |
| Ultrapure Water Resistivity | 18.2 MΩ.cm |
| TOC | <10 ppb |
| Output (25°C) | 24 L/H |
| Flow Rate | Up to 2 L/mint (with tank) |
| Pure Water Outlet | 2; deionized water and ultrapure water |
| Ultrapure Water Resistivity | 18.2 MΩ.cm |
| TOC | <3 ppb |
| Output (25°C) | 2 L/H (less output with UF cartridge) |
| Pure Water Outlet | 2; deionized water and ultrapure water |
| Ultrapure Water Resistivity | 18.2 MΩ.cm |
| TOC | <3 ppb |
| Ultrapure Water Bacteria | <0.1 cfu/ml |
| Output (25°C) | 24 L/H |
| Flow Rate | Up to 2 L/mint (with tank) |
| Pure Water Outlet | 2; deionized water and ultrapure water |
| Ultrapure Water Resistivity | 18.2 MΩ.cm |
| TOC | <3 ppb |
| Output (25°C) | 24 L/H |
| Flow Rate | Up to 2 L/mint (with tank) |
| Pure Water Outlet | 2; deionized water and ultrapure water |
| Ultrapure Water Resistivity | 18.2 MΩ.cm |
| TOC | <10 ppb |
| Output (25°C) | 15 L/H |
| Flow Rate | Up to 2 L/min (with pressure tank) |
| Pure Water Outlet | 2; reverse osmosis and ultrapure water |
| Ultrapure Water Resistivity | 18.2 MΩ.cm |
| TOC | <3 ppb |
| Output (25°C) | 15 L/H |
| Flow Rate | Up to 2 L/min (with pressure tank) |
| Pure Water Outlet | 2; reverse osmosis and ultrapure water |
| Ultrapure Water Resistivity | 18.2 MΩ.cm |
| TOC | <3 ppb |
| Output (25°C) | 12 L/H |
| Flow Rate | Up to 2 L/mint (with tank) |
| Pure Water Outlet | 2; deionized water and ultrapure water |
| Ultrapure Water Resistivity | 18.2 MΩ.cm |
| TOC | <10 ppb |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026