Flake Ice Maker LB-11FIM produces up to 30 kg of flake ice within 24 hours, ensuring steady and efficient output. It features a spacious 10 kg internal storage bin, allowing for ample ice storage during peak demand. It operates with an advanced air-cooling system, promoting energy efficiency and stable ice-making performance. Our ice maker features a digital display for precise monitoring and control.
$ 1700
Download CatalogSpecifications
| Ice Making Capacity | 30 kg / 24 hours |
| Ice Storage | 10 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling System | Air Cooling |
| Water Supply | Tap Water |
| Power Consumption | 300 W |
| Power Supply | 220 V, 50 Hz |
| Dimensions | 330 × 470 × 605 mm |
| Net Weight | 26 kg |
| Gross Weight | 29 kg |
Features
Stainless steel construction
Energy-efficient operation
User-friendly interface
Low noise operation
Compact design
Applications
Flake Ice Maker LB-11FIM is ideal for sample preservation, reagent cooling, and maintaining temperature-sensitive materials. It is widely used in the food and beverage, medical and healthcare facilities, pharmaceutical industries, and laboratories.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Ice Making Capacity | 85 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 25 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 100 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 40 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 40 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 15 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 120 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 40 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 200 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 40 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice making capacity | 500 kg/24h |
| Ice storage | 210 kg |
| Refrigerant | R134A |
| Cooling type | Air cooling |
| Water supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 60 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 25 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 300 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 100 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 150 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 40 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 20 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 10 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 50 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 15 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice making capacity | 300 kg/24h |
| Ice storage | 210 kg |
| Refrigerant | R134A |
| Cooling type | Air cooling |
| Water supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 70 kg / 24 hours |
| Ice Storage | 25 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 250 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 60 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 500 kg / 24 hrs |
| Ice Storage Capacity | 200 kg |
| Refrigerant Type | R134a |
| Cooling System | Air Cooling |
| Water Supply | Tap Water |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026