Flake Ice Maker LB-20FIM produces 200 kg of ice every 24 hours, ensuring consistent performance and dependable ice supply. It is equipped with a 40 kg ice storage bin, allowing continuous availability and convenient retrieval. It uses R134a refrigerant, ensuring efficient cooling and environmentally friendly performance. It features an LCD, providing clear and real-time monitoring.
$ 2862.5
Download Catalog Download ManualSpecifications
| Ice Making Capacity | 200 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 40 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Power Consumption | 1040 W |
| Power Supply | 220 V, 50 Hz |
| Dimensions | 680 × 740 × 1100 mm |
| Net Weight | 80 kg |
| Gross Weight | 85 kg |
Features
Robust construction
Large storage capacity
Efficient heat dissipation
Quiet and stable operation
Applications
Flake Ice Maker LB-20FIM is used for producing ice flakes and in food processing. It is widely utilized in medical research, laboratories, biotechnology, and pharmaceutical applications.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Ice Making Capacity | 30 kg / 24 hours |
| Ice Storage | 10 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling System | Air Cooling |
| Water Supply | Tap Water |
| Ice Making Capacity | 100 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 40 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice making capacity | 300 kg/24h |
| Ice storage | 210 kg |
| Refrigerant | R134A |
| Cooling type | Air cooling |
| Water supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 70 kg / 24 hours |
| Ice Storage | 25 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 500 kg / 24 hrs |
| Ice Storage Capacity | 200 kg |
| Refrigerant Type | R134a |
| Cooling System | Air Cooling |
| Water Supply | Tap Water |
| Ice Making Capacity | 120 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 40 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 50 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 15 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 250 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 60 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 60 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 25 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 40 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 15 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 20 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 10 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice making capacity | 1000 kg / 24 h |
| Ice storage | 470 kg |
| Refrigerant | R134A |
| Cooling type | Air cooling |
| Water supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 150 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 40 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice making capacity | 500 kg/24h |
| Ice storage | 210 kg |
| Refrigerant | R134A |
| Cooling type | Air cooling |
| Water supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 300 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 100 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026