



Flake Ice Maker LB-19FIM delivers up to 150 kg of flake ice per day and provides efficient production. It features a generous storage capacity of 40 kg, ensuring a continuous supply of flake ice during peak usage hours. It is equipped with R134a refrigerant, providing efficient and reliable cooling for consistent ice production. It features an LCD for precise monitoring, providing clear and accurate readings in real-time.
$ 2375
Download CatalogSpecifications
| Ice Making Capacity | 150 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 40 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Power Consumption | 680 W |
| Power Supply | 220 V; 50 Hz |
| Dimensions | 500 x 611 x 950 mm |
| Net Weight | 60 kgs |
| Gross Weight | 65 kgs |
Features
Robust construction
Energy-efficient
Efficient heat dissipation
Quiet and stable operation
Portable design
Applications
Flake Ice Maker LB-19FIM is used for sample preservation, reagent cooling. It is widely used in the food and beverage, pharmaceutical industries, and laboratories.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Ice Making Capacity | 200 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 40 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 250 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 60 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 20 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 10 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 85 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 25 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice making capacity | 500 kg/24h |
| Ice storage | 210 kg |
| Refrigerant | R134A |
| Cooling type | Air cooling |
| Water supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 40 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 15 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 300 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 100 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 120 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 40 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice making capacity | 300 kg/24h |
| Ice storage | 210 kg |
| Refrigerant | R134A |
| Cooling type | Air cooling |
| Water supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 500 kg / 24 hrs |
| Ice Storage Capacity | 200 kg |
| Refrigerant Type | R134a |
| Cooling System | Air Cooling |
| Water Supply | Tap Water |
| Ice Making Capacity | 30 kg / 24 hours |
| Ice Storage | 10 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling System | Air Cooling |
| Water Supply | Tap Water |
| Ice making capacity | 200 kg/24h |
| Ice storage | 105 kg |
| Refrigerant | R134A |
| Cooling type | Air cooling |
| Water supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 100 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 40 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice making capacity | 1000 kg / 24 h |
| Ice storage | 470 kg |
| Refrigerant | R134A |
| Cooling type | Air cooling |
| Water supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 70 kg / 24 hours |
| Ice Storage | 25 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026