

Flake Ice Maker LB-23FIM delivers a high ice output of 500 kg per 24 hours, making it ideal for a continuous flake ice supply. It features a generous ice storage capacity of 200 kg, ensuring a continuous supply of flake. It utilizes R134a refrigerant, which offers excellent energy efficiency, delivering reliable and effective cooling performance. Our ice maker features a stainless-steel construction, ensuring durability and long-lasting performance.
$ 3837.5
Download CatalogSpecifications
| Ice Making Capacity | 500 kg / 24 hrs |
| Ice Storage Capacity | 200 kg |
| Refrigerant Type | R134a |
| Cooling System | Air Cooling |
| Water Supply | Tap Water |
| Power Consumption | 2100 W |
| Power Supply | 220 V, 50 Hz |
| Dimensions | 760 x 860 x 2050 mm |
| Net Weight | 125 kg |
| Gross Weight | 135 kg |
Features
Stainless steel construction
High ice output
Large storage capacity
Reliable performance
Tap water compatible
Compact design
Applications
Flake Ice Maker LB-23FIM is used in cooling and preserving foods, beverages. It is commonly used in restaurants, healthcare facilities, supermarkets, and convenience stores.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Ice Making Capacity | 60 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 25 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 85 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 25 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 250 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 60 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice making capacity | 200 kg/24h |
| Ice storage | 105 kg |
| Refrigerant | R134A |
| Cooling type | Air cooling |
| Water supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 30 kg / 24 hours |
| Ice Storage | 10 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling System | Air Cooling |
| Water Supply | Tap Water |
| Ice Making Capacity | 150 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 40 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 20 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 10 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 50 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 15 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice making capacity | 1000 kg / 24 h |
| Ice storage | 470 kg |
| Refrigerant | R134A |
| Cooling type | Air cooling |
| Water supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 40 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 15 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 120 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 40 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 70 kg / 24 hours |
| Ice Storage | 25 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 300 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 100 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice making capacity | 300 kg/24h |
| Ice storage | 210 kg |
| Refrigerant | R134A |
| Cooling type | Air cooling |
| Water supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 100 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 40 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026