

Flake Ice Maker LB-24FIM produces up to 200 kg of flake ice daily, ensuring efficient and reliable ice output. It features a storage capacity of 105 kg, providing a steady supply. It uses R134A or R404A refrigerants, delivering efficient cooling performance. It features an intuitive display panel that ensures easy monitoring and precise control.
$ 3225
Download CatalogSpecifications
| Ice making capacity | 200 kg/24h |
| Ice storage | 105 kg |
| Refrigerant | R134A |
| Cooling type | Air cooling |
| Water supply | Tap water |
| Power Consumption | 1450W |
| Power Supply | 220V / 50Hz |
| Dimensions | 560 × 870 × 1700 mm |
| Weight | 128 kg |
Features
Applications
Flake Ice Maker LB-24FIM is used for seafood and meat preservation, food processing applications, and is widely utilized in pharmaceutical, biotechnology, and healthcare.