Flake Ice Maker LB-18FIM delivers an ice-making capacity of 120 kg per 24 hours, ensuring a continuous and efficient flake ice supply. It features a 40 kg ice storage capacity, ensuring consistent and reliable performance. It features an advanced air-cooling system, enhancing heat dissipation and ensuring high-performance ice production. It is equipped with an LCD, providing clear and precise readings for real-time performance monitoring.
$ 2275
Download CatalogSpecifications
| Ice Making Capacity | 120 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 40 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Power Consumption | 550 W |
| Power Supply | 220 V, 50 Hz |
| Dimensions | 500 x 611 x 950 mm |
| Net Weight | 58 kg |
| Gross Weight | 63 kg |
Features
Stainless steel construction
High energy performance
High storage capacity
Quiet and stable operation
Compact and portable
Applications
Flake Ice Maker LB-18FIM is used for preserving samples, food processing, and has been widely used in aquatic products, food, supermarkets, dairy, medicine, and chemistry.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Ice making capacity | 200 kg/24h |
| Ice storage | 105 kg |
| Refrigerant | R134A |
| Cooling type | Air cooling |
| Water supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 30 kg / 24 hours |
| Ice Storage | 10 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling System | Air Cooling |
| Water Supply | Tap Water |
| Ice Making Capacity | 85 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 25 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice making capacity | 300 kg/24h |
| Ice storage | 210 kg |
| Refrigerant | R134A |
| Cooling type | Air cooling |
| Water supply | Tap water |
| Ice making capacity | 500 kg/24h |
| Ice storage | 210 kg |
| Refrigerant | R134A |
| Cooling type | Air cooling |
| Water supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 200 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 40 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice making capacity | 1000 kg / 24 h |
| Ice storage | 470 kg |
| Refrigerant | R134A |
| Cooling type | Air cooling |
| Water supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 70 kg / 24 hours |
| Ice Storage | 25 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 100 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 40 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 60 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 25 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 20 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 10 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 40 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 15 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 500 kg / 24 hrs |
| Ice Storage Capacity | 200 kg |
| Refrigerant Type | R134a |
| Cooling System | Air Cooling |
| Water Supply | Tap Water |
| Ice Making Capacity | 250 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 60 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
| Ice Making Capacity | 300 kg / 24 hrs |
| Ice Storage | 100 kg |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling Type | Air cooling |
| Water Supply | Tap water |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026