$ 29125
Download CatalogSpecifications
| Capacity | 12L |
| Maximum Temperature | 1400°C |
| Operating Temperature | 1300°C |
| Precision | ± 1°C |
| Heating Rate | ≤ 25°C/min (15 to 20°C/min recommended) |
| Heater | SiC Heater |
| Chamber Material | 1600°C Polycrystal Alumina Ceramic Fiber Plate |
| Thermocouple | S Type |
| Controller | Yudian 516P |
| Control Functions | Auto rise, hold, shutdown |
| Vacuum Pump | BSV60 + BSJ70 + KT200 (6×10⁻² Pa) |
| Vacuum Gauge | Digital |
| Cooling System | C-2 Water Cooler |
| Shell Material | Cold-rolled steel, CNC-machined, coated |
| Safety | Alarms, auto protection, circuit breaker |
| Power Consumption | 5KW |
| Power Supply | 220V, 50/60Hz |
| Chamber Dimension (W × D × H) | 200 × 300 × 200 mm |
| Net Weight | 550 Kgs |
| Gross Weight | 650 Kgs |
Features
Standard Accessories
Gas Supply System × 1 PieceOptional Accessories
Heating ElementApplications
Vacuum Furnace LB-13VFF is used for high-temperature heat treatment processes such as brazing, sintering, and annealing in a controlled vacuum environment. It is widely used in aerospace, metallurgy, electronics, and research laboratories for material processing.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Chamber Volume | 8 L |
| Chamber Material | SS 310S |
| Chamber Thickness | 8 mm |
| Effective Working Area Size | 200 × 200 × 200 mm |
| Max. Design Temperature | 900℃ |
| Capacity | 12 L |
| Maximum Temperature | 1700°C |
| Continuous Temperature | 1500°C |
| Temperature Uniformity | ±5°C |
| Temperature Accuracy | ±1°C |
| Capacity | 12 Liters |
| Maximum Temperature | 1700°C |
| Continuous Temperature | 1600°C |
| Temperature Precision | ± 1°C |
| Heating Rate | ≤ 10°C/min |
| Chamber volume | 2.2 L |
| Heater zone(W x D x H) | 130 x 130 x 120 mm |
| External dimension (W x D x H) | 530 x 460 x 680 mm |
| Vacuum range | 760 mmHg |
| Heater | 1.4 kW |
| Maximum Temperature | 1500°C |
| Chamber Capacity | 12 liters |
| Continuous Temperature | 1350 to 1380°C (in vacuum or inert gas) |
| Temperature Control Precision | ± 1°C |
| Heating Element | Silicon Carbide (SIC) rods |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026