$ 32237.5
Download CatalogSpecifications
| Capacity | 12 Liters |
| Maximum Temperature | 1700°C |
| Continuous Temperature | 1600°C |
| Temperature Precision | ± 1°C |
| Heating Rate | ≤ 10°C/min |
| Heating Element | Molybdenum Disilicide (MoSi₂) |
| Chamber Material | Polycrystal Alumina Ceramic Fiber |
| Temperature Controller | Microprocessor PID Controller |
| Thermocouple | B Type |
| Vacuum Pump | BSV60 |
| Maximum Vacuum Level | 6 × 10-2 Pa |
| Ventilation | Air inlet & outlet for gas introduction |
| Safety Protection | Modular control, alarms for over-temperature/breakdowns, circuit breakers for short-circuits |
| Transformer | Pure Copper Autotransformer |
| Furnace Shell | CNC-machined cold-rolled steel, powder-coated |
| Power Consumption | 6 KW |
| Power Supply | 220V, 50/60Hz |
| Chamber Dimension (W × D × H) | 200 × 300 × 200 mm |
| Outer Dimension (W × D × H) | 1390 × 1050 × 1480 mm |
| Packaging Dimension (W × D × H) | 1510 × 1170 × 1600 mm |
| Net Weight | 650 Kgs |
| Gross Weight | 800 Kgs |
Features
Standard Accessories
Gas Supply System × 1 PcOptional Accessories
Heating ElementApplications
Vacuum Furnace LB-14VFF is used for heat treatment and material testing and is widely used in metallurgy, ceramics, and research applications.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Capacity | 12L |
| Maximum Temperature | 1400°C |
| Operating Temperature | 1300°C |
| Precision | ± 1°C |
| Heating Rate | ≤ 25°C/min (15 to 20°C/min recommended) |
| Chamber volume | 2.2 L |
| Heater zone(W x D x H) | 130 x 130 x 120 mm |
| External dimension (W x D x H) | 530 x 460 x 680 mm |
| Vacuum range | 760 mmHg |
| Heater | 1.4 kW |
| Capacity | 12 L |
| Maximum Temperature | 1700°C |
| Continuous Temperature | 1500°C |
| Temperature Uniformity | ±5°C |
| Temperature Accuracy | ±1°C |
| Maximum Temperature | 1500°C |
| Chamber Capacity | 12 liters |
| Continuous Temperature | 1350 to 1380°C (in vacuum or inert gas) |
| Temperature Control Precision | ± 1°C |
| Heating Element | Silicon Carbide (SIC) rods |
| Chamber Volume | 8 L |
| Chamber Material | SS 310S |
| Chamber Thickness | 8 mm |
| Effective Working Area Size | 200 × 200 × 200 mm |
| Max. Design Temperature | 900℃ |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026