Vacuum Furnace LB-15VFF features a 12 L capacity and a maximum temperature of 1700°C, ensuring efficient and consistent heat treatment and material sintering. It has molybdenum disilicide (MoSi₂) heating elements for rapid and uniform heating. Our furnace operates in various environments, including air, inert gas atmospheres, and rough vacuum conditions. It is equipped with a PID temperature controller, allowing for precise control and customization of complex thermal processes.
$ 113750
Download CatalogSpecifications
| Capacity | 12 L |
| Maximum Temperature | 1700°C |
| Continuous Temperature | 1500°C |
| Temperature Uniformity | ±5°C |
| Temperature Accuracy | ±1°C |
| Vacuum Level | 4 × 10^-4 Pa |
| Maximum Gas Pressure | ≤ 0.3 MPa |
| Gas Port | 1/4″ hose barb |
| Heating Rate | ≤ 10°C/min |
| Heating Element | Molybdenum Disilicide (MoSi₂) |
| Temperature Controller | PID controller with auto-tune and 30 programmable segments |
| Working Environment | Air, inert gas atmosphere, rough vacuum |
| Thermocouple | Type B |
| Chamber Insulation | High alumina fiber board |
| Power Consumption | 7 kW |
| Power Supply | AC 380V, 50/60Hz, 3-phase |
| Product Dimension (L × W × H) | 2500 × 2500 × 2200 mm |
| Packaging Dimension (L × W × H) | 2700 × 2700 × 2400 mm |
| Net Weight | 1900 kg |
| Gross Weight | 2500 kg |
Features
Standard Accessories
Furnace Body × 1pc
Pump Unit × 1pc
Control Cabinet × 1pc
Material Plate × 1pc
Sealing Parts Half Set × 1pc
Optional Accessories
Heating Element
Loading Car
Exhaust Purification Device
Applications
Vacuum Furnace LB-15VFF is used for precise heat treatment and material sintering in research laboratories and manufacturing industries. It is ideal for processes requiring controlled atmospheres, such as metal, ceramic, and semiconductor fabrication.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Maximum Temperature | 1500°C |
| Chamber Capacity | 12 liters |
| Continuous Temperature | 1350 to 1380°C (in vacuum or inert gas) |
| Temperature Control Precision | ± 1°C |
| Heating Element | Silicon Carbide (SIC) rods |
| Chamber Volume | 8 L |
| Chamber Material | SS 310S |
| Chamber Thickness | 8 mm |
| Effective Working Area Size | 200 × 200 × 200 mm |
| Max. Design Temperature | 900℃ |
| Capacity | 12 Liters |
| Maximum Temperature | 1700°C |
| Continuous Temperature | 1600°C |
| Temperature Precision | ± 1°C |
| Heating Rate | ≤ 10°C/min |
| Capacity | 12L |
| Maximum Temperature | 1400°C |
| Operating Temperature | 1300°C |
| Precision | ± 1°C |
| Heating Rate | ≤ 25°C/min (15 to 20°C/min recommended) |
| Chamber volume | 2.2 L |
| Heater zone(W x D x H) | 130 x 130 x 120 mm |
| External dimension (W x D x H) | 530 x 460 x 680 mm |
| Vacuum range | 760 mmHg |
| Heater | 1.4 kW |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026