$ 6912.5
Download CatalogSpecifications
| Max speed | 18000 rpm |
| Max RCF | 23846 x g |
| Speed accuracy | ± 100 rpm |
| Temperature range | -20 °C to -40 °C |
| Temperature accuracy | ± 2 °C |
| Noise | ≤ 55 dB |
| Time range (hh:mm:ss) | 1 min ̴ 99 : 99 : 59 |
| Power supply | AC 220 V 50 Hz |
| Power | 2000 W |
| Dimensions | 660 x 500 x 855 mm |
| Weight | 69 kgs |
Features
Applications
Used for handling larger sample sizes at high angular velocities. They are ideal for a wide range of separation tasks used in the cell culture and clinical sectors involving DNA, RNA, viruses, proteins and more.Rotor Selections
| Model | Max speed | Max RCF | Rotor capacity |
| Angle rotor 01 | 18000 rpm | 18824 x g | 24 × 0.2 ml |
| Angle rotor 02 | 18000 rpm | 23846 x g | 24 × 0.5 ml |
| Angle rotor 03 | 18000 rpm | 23182 x g | 12 × 2 ml |
| Angle rotor 04 | 16000 rpm | 20049 x g | 24 × 2 ml |
| Angle rotor 05 | 16000 rpm | 17459 x g | 12 × 5 ml |
| Angle rotor 06 | 14000 rpm | 16327 x g | 12 × 7 ml |
| Angle rotor 07 | 12000 rpm | 13314 x g | 12 × 10 ml |
| Angle rotor 08 | 12000 rpm | 14107 x g | 8 × 15 ml |
| Angle rotor 09 | 14000 rpm | 24104 x g | 48 × 0.5 ml |
| Angle rotor 10 | 14000 rpm | 20160 x g | 36 × 1.5 ml / 2.2 ml |
| Angle rotor 11 | 11000 rpm | 13528 x g | 6 × 50 ml |
| Angle rotor 12 | 10000 rpm | 10084 x g | 6 x 100 ml |
| Angle rotor 13 | 14000 rpm | 13367 x g | 8 × 4 × 0.2 ml (PCR special rotor) |
| ELISA Plate rotor 01 | 4000 rpm | 1932 x g | 96 holes ×2 |
Frequently asked questions For High Speed Refrigerated Centrifuge
1. What are high-speed refrigerated centrifuges?
High-speed refrigerated centrifuges are laboratory instruments used for the rapid separation of samples at high rotational speeds while maintaining low temperatures to preserve sample integrity.
2. Do you offer different models of high-speed refrigerated centrifuges?
Yes, Labotronics offers a variety of high-speed refrigerated centrifuges with different capacities, speed settings, and rotor configurations to meet diverse laboratory needs.
3. What types of samples can be processed with high-speed refrigerated centrifuges?
Our centrifuges can process a wide range of biological and chemical samples, including blood, plasma, serum, DNA/RNA, proteins, and various chemical compounds.
4. Where are high-speed refrigerated centrifuges typically used?
Labotronics' high-speed refrigerated centrifuges are suitable for use in medical laboratories, biotechnology research centers, pharmaceutical industries, food testing labs, and environmental analysis facilities, particularly for handling sensitive biological and chemical samples.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Maximum Speed | 18500 rpm |
| Maximum RCF | 30025 × g |
| Maximum Capacity | 4 × 250 mL |
| Speed Accuracy | ± 10 rpm |
| Temperature Range | -20℃ to +40℃ |
| Maximum Speed | 25000 rpm |
| Maximum RCF | 65000 × g |
| Maximum Capacity | 6 × 1000 mL |
| Speed Accuracy | ± 10 rpm |
| Temperature Range | -20℃ to +40℃ |
| Maximum Speed | 22000 rpm |
| Maximum RCF | 33873 × g |
| Maximum Capacity | 6 × 100 mL |
| Speed Accuracy | ± 10 rpm |
| Temperature Range | -20℃ to +40℃ |
| Maximum Speed | 14000 rpm |
| Maximum RCF | 18845 × g |
| Maximum Capacity | 12 × 5 mL |
| Speed Accuracy | ± 10 rpm |
| Temperature Range | -10℃ to +40℃ |
| Maximum Speed | 16500 rpm |
| Maximum RCF | 24760 × g |
| Maximum Capacity | 6 × 100 mL |
| Speed Accuracy | ± 10 rpm |
| Temperature Range | -20℃ to +40℃ |
| Maximum Speed | 15000 rpm |
| Maximum RCF | 21633 × g |
| Maximum Capacity | 12 × 5 mL |
| Speed Accuracy | ± 10 rpm |
| Temperature Range | -10℃ to +40℃ |
| Maximum Speed | 25000 rpm |
| Maximum RCF | 64800 × g |
| Maximum Capacity | 4 × 1000ml |
| Speed Accuracy | ±10rpm |
| Temperature Range | -20℃ to 40℃ (at RT 25℃) |
| Maximum Speed | 21000 rpm |
| Maximum RCF | 31405 × g |
| Maximum Capacity | 4 × 750 mL |
| Speed Accuracy | ± 10 rpm |
| Temperature Range | -20℃ to +40℃ |
| Maximum Speed | 19000 rpm |
| Maximum RCF | 30367 × g |
| Maximum Capacity | 4 × 500 mL |
| Speed Accuracy | ± 10 rpm |
| Temperature Range | -20℃ to +40℃ |
| Maximum Speed | 16500 rpm |
| Maximum RCF | 24814 × g |
| Maximum Capacity | 6 × 100 mL |
| Speed Accuracy | ± 10 rpm |
| Temperature Range | -20℃ to +40℃ |
| Maximum speed | 16000 rpm, ±10 revolution/min |
| Maximum RCF | 27762×g |
| Maximum capacity | 4×1000 ml |
| Temperature range | -20 to 40°C |
| Temperature accuracy | ± 1°C |
| Maximum Speed | 18000 rpm |
| Maximum RCF | 29684 × g |
| Maximum Capacity | 6 × 100 mL |
| Speed Accuracy | ± 10 rpm |
| Temperature Range | -20℃ to +40℃ |
| Maximum Speed | 22000 rpm |
| Maximum RCF | 52050 × g |
| Maximum Capacity | 6 × 500 mL |
| Speed Accuracy | ± 10 rpm |
| Temperature Range | -20℃ to +40℃ |
| Maximum Speed | 16000 rpm |
| Maximum RCF | 27520 × g |
| Maximum Capacity | 6 × 500 mL |
| Speed Accuracy | ± 10 rpm |
| Temperature Range | -20℃ to +40℃ |
| Maximum Speed | 21000 rpm |
| Maximum RCF | 47400 × g |
| Maximum Capacity | 6 × 500 mL |
| Speed Accuracy | ± 10 rpm |
| Temperature Range | -20℃ to +40℃ |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026