$ 987.5
Download CatalogSpecifications
| Measurement Range | Ethylene Glycol: -60°C to 0°C (0 to 66.6 %) Propylene Glycol: -50°C to 0°C (0 to 62.4 %) Battery Fluids: 1.100 to 1.400 sg |
| Minimum Division | Ethylene Glycol: 5°C Propylene Glycol: 5°C Battery Fluids: 0.01 sg |
| Accuracy | Ethylene Glycol: ± 5°C Propylene Glycol: ± 5°C Battery Fluids: ± 0.01 sg |
| Dimension (Length) | 200 mm |
| Weight | 165 grams |
Features
Applications
Used to test the concentration of ethylene glycol or propylene glycol in antifreeze liquids.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Measurement Range | Ethylene Glycol: - 60 °F to 32 °F/-50°C to 0 °C Propylene: - 60°F to 32 °F /-50°C to 0 °C Battery Fluids: 1.10-1.40 sg |
| Minimum Division | Ethylene Glycol: 10°F/ 5°C Propylene: 10°F/ 5°C Battery Fluids: 0.01sg |
| Accuracy | Ethylene Glycol: ± 10 °F/ ± 5 °C Propylene Glycol: ± 10 °F/ ± 5 °C Battery Fluids: ± 0.01 sg |
| Length | 200 mm |
| Weight | 165 g |
| Measurement Range | Density: 0 to 100% Ethylene Glycol: -60°C to 0 °C Battery Fluids: 1.100 to 1.400 sg |
| Minimum Division | Density: 0.05 Ethylene Glycol: 5 °C Battery Fluids: 0.01sg |
| Accuracy | Density: ± 5 % Ethylene Glycol: ± 5 °C Battery Fluids: ± 0.01 sg |
| Length | 200 mm |
| Weight | 165 g |
| Measurement Range | Ethylene Glycol: -50°C to 0°C Propylene Glycol: -50°C to 0°C Battery Fluids: 1.100 to 1.400 sg |
| Minimum Division | Ethylene Glycol: 1°C Propylene Glycol: 1°C Battery Fluids: 0.01 sg |
| Accuracy | Ethylene Glycol: ± 1°C Propylene Glycol: ± 1°C Battery Fluids: ± 0.01 sg |
| Dimension (Length) | 200 mm |
| Weight | 165 grams |
| Measurement Range | Ethylene Glycol: -50°C to 0 °C Propylene: -50°C to 0 °C C: -40°C to 0 °C Battery Fluids: 1.100 to 1.400 sg |
| Minimum Division | Ethylene Glycol: 1°C Propylene: 1°C C: 5 °C Battery Fluids: 0.01sg |
| Accuracy | Ethylene Glycol: ± 1 °C Propylene Glycol: ± 1 °C C: ± 5 °C Battery Fluids: ± 0.01 sg |
| Length | 200 mm |
| Weight | 165 g |
| Measurement Range | Urea: 30% to 35% Ethylene Glycol: -50°C to 0°C Propylene Glycol: -50°C to 0°C Cleaning Fluids: -40°C to 10°C Battery Fluids: 1.100 to 1.400 sg |
| Minimum Division | Urea: 0.5°C Ethylene Glycol: 5°C Propylene Glycol: 5°C Cleaning Fluids: 5°C Battery Fluids: 0.01 sg |
| Accuracy | Urea: ± 0.5°C Ethylene Glycol: ± 5°C Propylene Glycol: ± 5°C Cleaning Fluids: ± 5°C Battery Fluids: ± 0.01 sg |
| Dimension (Length) | 200 mm |
| Weight | 165 grams |
| Measurement Range | Ethylene Glycol: -50°C to 0 °C Propylene: -50°C to 0 °C C: -40°C to 0 °C Battery Fluids: 1.100 to 1.400 sg |
| Minimum Division | Ethylene Glycol: 1°C Propylene: 1°C C: 5 °C Battery Fluids: 0.01sg |
| Accuracy | Ethylene Glycol: ± 1 °C Propylene Glycol: ± 1 °C C: ± 5 °C Battery Fluids: ± 0.01 sg |
| Length | 200 mm |
| Weight | 165 g |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026