


Vertical Autoclave LB-22VCA features a 75 L chamber and operates at a maximum working temperature of 134 °C, for effective and reliable sterilization. It operates at a working pressure of 0.22 MPa, ensuring safe performance. It comes with a quick-open handwheel and safety interlock, providing safe and convenient operation. Our vertical autoclave has a digital LCD display with touch controls for easy monitoring and precise operation.
$ 2757.5
Download CatalogSpecifications
| Capacity | 75 L |
| Temperature Range | 105 to 134 °C |
| Maximum Working Temperature | 134 °C |
| Temperature Uniformity | ≤ ± 1 °C |
| Working Pressure | 0.22 MPa |
| Maximum Working Pressure | 0.23 MPa |
| Timer Range | 0 to 99 min / 0 to 99 hr 59 min |
| Power Consumption | 4.5 kW |
| Power Supply | AC 220 V; 50 Hz |
| Interior Dimension | Φ 400 × 600 mm |
| Exterior Dimension | 550 × 530 × 1180 mm |
| Packaging Dimension | 610 × 610 × 1280 mm |
| Net Weight | 93 kg |
| Gross Weight | 113 kg |
Features
Auto air & steam discharge
Over-temperature protection
Over-pressure protection
Water cut protection
Self-expanding seal
Buzzer alert
Double-layer mesh
Stainless steel build
Applications
Vertical Autoclave LB-22VCA is suitable for sterilizing surgical instruments, dressings, utensils, and culture media. It is used in hospitals, clinics, research labs, and healthcare facilities.