Genetic Analyzer LB-10GA utilizes 16 channels to process multiple samples and supports 6-color fluorochrome detection. It incorporates automated technologies to minimize human error and optimize sequencing. The automatic sample injection supports two 96-well plates, handling 192 samples in one run. Our genetic analyzer features an advanced signal-capturing mechanism to detect signals generated throughout the process.
$ 140000
Download CatalogSpecifications
| Working Technology | Capillary Electrophoresis (Sanger method) |
| Sequencing Read Length | Above 800 bp |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Fluorochromes | 6-color |
| Capillary Length | 36 cm, 50 cm |
| Capillary Diameter | 50 μm |
| Laser Wavelength | 505 nm |
| Function | Fragment analysis, Sanger sequencing |
| Start-up Speed | 1 min |
| Running Time per Experiment | 35 min |
| Maximum Sample Throughput | 656 samples (per Day) |
| Injection Method | Automatic sample injection, two 96-well plates |
| Electrophoresis Voltage | 1 kV to 20 kV |
| Electrophoresis Temperature Range | 18°C to 65°C |
| Consumable Life Cycle | Over 1000 experiments / 16,000 samples |
| Operating System | Windows 10 |
| Certification | CE, ISO 13485, ISO 900 |
| Current | 10A |
| Power Consumption | 800W |
| Dimension (L × W × H) | 610 × 532 × 812 mm |
| Packing Dimension (L × W × H) | 770 × 769 × 1062 mm |
| Net Weight | 92 kg |
| Gross Weight | 122 kg |
Features
Standard Accessories
Power Cable × 1 unit
Network Cable × 1 unit
USB Disk (16GB) × 1 unit
Wireless Network Card × 1 unit
Buffer Reservoir × 3 units
Buffer Reservoir Septa × 3 units
96-Well Sample Tray × 3 units
96-Well Septa × 10 units
Pump Block Upper Drip Tray × 1 unit
Polymer Block Lower Drip Tray × 1 unit
Polymer Injection Pump × 1 unit
Polymer Lower Block × 1 unit
Polymer Tube × 1 unit
Syringe × 1 unit
Capillary Array, 16-channel (50 cm) × 2 units
Applications
Genetic Analyser is used to sequence and analyze genetic material across various scientific and medical fields offering insights into genetic information for research, and diagnostics.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026